Çağlayan’da stajyer avukatlar için Adalet Nöbeti

Avukatların Adliye önünde yaptığı açıklamada stajyer avukatların intiharlarına değinildi

Çağlayan’da stajyer avukatlar için Adalet Nöbeti

Avukatların Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde sürdürdüğü Adalet Nöbeti bu kez Gezi Davasında tutuklananlar ve intihara sürüklenen stajyer avukatlar için devam etti. Saat 12.00’de Adliye içinden alkışlarla dışarıya yürüyen avukatlar Adliye önünde açıklama yaptı.

13 Haziran günü akşam saatlerinde İstanbul Barosu’na kayıtlı 23 yaşındaki stajyer avukat Tugay Çeliktenyıldız’ın Galata Kulesi’nden atlayarak intihar etmesiyle Ocak ayından beri beşinci stajyer avukat intihar ederek hayatını kaybetmiş oldu. Avukatların Gezi tutukluları için devam eden Adalet Nöbeti’nde bu kez stajyer avukat intiharlarına da değinildi.

Açıklamada İstanbul Barosu Genç Avukatlar Merkezi Başkanı Kerem Donat konuştu. Konuşmasına “Bugün burada bir Gezi çocuğu olarak karşınızdayım” diyerek başlayan Donat, “Adaletin nöbet geçirdiği yerde, adalet nöbeti tutuyoruz. Gezi biziz, Gezi’yi savunacağız, Gezi’yi savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Donat konuşmasının devamında stajyer avukatların yaşadığı sorunlara değindi. Stajyer avukatların günümüzde yaşadığı sorunların en önemli nedeninin, kontrolsüz bir şekilde açılan hukuk fakülteleri olduğuna dikkat çeken Donat, “Sorumsuzca açılan hukuk fakültelerin nedeniyle, ihtiyacı aşan sayılara ulaşmış olmamızdır. Aynı süreçte avukatlık mesleğinin itibarsızlaştırılması da yaşanıyorsa geldiğimiz bu aşamanın bilinçli bir irade tarafından kurgulandığını görmemiz gerekiyor” dedi.

Stajyer avukatların ve genç avukatların ekonomik sorunlarının, sosyal sorunlarının ve sömürü sorunlarının olduğuna dikkat çeken Donat, “Pastadan pay alabilmek için emek artık aslanın ağzında değil midesinde ve bizim aslanın ağzına kafamızı sokmak durumunda kalmamız gerçeğiyle ortaya çıkmış durumdayız” diye konuştu.

Donat’ın konuşmasının ardından basın açıklamasını Stajyer Avukat Sıla Çamur okudu. Çamur, son yıllarda avukatlık mesleğinin dönüşümüyle beraber; stajyer avukatların ağır koşullarda çalışarak emek sömürüsüne maruz kaldıklarını ve “modern köle” hâline geldiklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Galata Kulesi’nden atlayarak yaşamına son veren stajyer avukatı hatırlatan Çamur, “Ülkenin dört bir yanında genç avukatlar intihar ediyorlar” dedi.

Çamur konuşmasının devamında stajyer avukatlar taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Staj sonun da ruhsat harcı adı altında istenilen fahiş harçlar kaldırılmalı.
  • Usta çırak ilişkisi altında normalleştirilen harçlık safsatasına son verilmeli, stajyer avukatların ücret almasının yasak olduğu yalanı bertaraf edilerek Türkiye Barolar Birliği vee barolar tarafından stajyer avukatlar için yaşanılabilir bir ücret tarifesi yayınlanmalı.
  • Avukat yanı stajında sigortalı olarak çalıştırılmak patronların inisiyatifine bırakılmamalı, kanundan kaynaklı bir zorunluluk olmalı.
  • Adliye stajına eğitici-öğretici bir nitelik kazandırılmalıdır. Stajyerlerin; mahkemeleri, yargıç, savcı ve mahkeme örgütünü tanımaları ve birlikte amaca uygun, uyumlu çalışmanın ilke ve yöntemlerini öğrenmesi sağlanmalı.
  • Barolarca verilen Staj Eğitim Merkezi dersleri tekrar yüz yüze hale getirilmeli
  • Staj başlangıcında barolar tarafından alınan ücretler kaldırılmalıdır. Resmi stajın her safhasında staj garantisi sağlanmalıdır. Bu taleplerle beraber mesleğin gelişimi ve saygınlığı için her ne yapılacaksa bir kişi veya zümre için değil hepimiz için yapılmalı.

Çamur’un açıklamasının ardından Adalet Nöbeti sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur