Amerika Zirvesi başlarken Meksika’da Göçmen Kervanı yeniden ABD sınırına doğru yola çıktı

Göç krizinin de konuşulacağı Amerika Zirvesi öncesinde Meksika'da binlerce göçmenin katılımıyla Göçmen Kervanı yeniden ABD sınırına doğru yola çıktı

Amerika Zirvesi başlarken Meksika’da Göçmen Kervanı yeniden ABD sınırına doğru yola çıktı

Fotoğraf: Reuters

ABD ev sahipliğinde gerçekleşen Amerika Zirvesi’ne Küba, Venezüella ve Nikaragua çağırılmadığı için Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da zirveyi boykot edeceğini duyurmuştu. Bu sırada binlercece göçmen Tapachula şehrinden Meksiko City’ye yürüyerek çeşitli sorunlara dikkat çekti. 2018’de ilk defa yapılan Göçmen Kervanı, çoğunluğu Latin Amerikalılardan oluşan göçmenlerin statü problemlerine dikkat çekmek, ABD’ye geçişlerin kolaylaştırılmasını istemek amacıyla çeşitli düzeyde katılımlarla Meksika’da yapılıyor. Bu 2018’den bugüne yapılan 8. Göçmen Kervanı.

teleSUR English’te yer alan habere göre yaklaşık 10 bin Latin Amerikalı göçmen, ABD’ye geçişlerini kolaylaştırması talebiyle Meksiko’daki Tapachula şehrinden sınıra yürüdü.

Göçmenler, Ulusal Göç Enstitüsü’nün (INM) bürokratik hantallığını protesto etti. Bir önceki gece de Tapachula’da belgesiz göçmenlere yönelik polis baskısının durdurulması için eylem yapılmıştı.

ABD’nin iki yüzlü göçmen politikası

Joe Biden Ocak 2021’de göreve geldiğinde, yaklaşık 11 milyon göçmenin ABD’de kalmasını düzenli hale getirmek için bir reform projesi önerdi. Ancak önerisi şu ana kadar ilerleme kaydetmedi. Washington yönetimi, Başkan Andres Manuel Lopez Obrador’un yönetimine göçmenleri Meksika topraklarında tutması için baskı yapıyor.

Sendika.Org, teleSUR English, Reuters

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur