AKP’li başkanın korumasına cinsel istismar suçlamasının iddianamesi hazırlandı: İlk duruşma 5 Eylül’de

Uludere’de bir çocuğa tecavüz eden AKP’li Uzungeçit Belediyesi Başkanı Cemil Yıldız’ın yakın koruması ile 5 kişi hakkında “cinsel istismar,” “tehdit”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “fuhuş” ve “taciz” suçlamasıyla iddianame hazırlandı

AKP’li başkanın korumasına cinsel istismar suçlamasının iddianamesi hazırlandı: İlk duruşma 5 Eylül’de

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 15 yaşındaki S.A.’ya 4 yıl boyunca sistematik bir şekilde tecavüz eden ve aralarında AKP’li Uzungeçit Belde Belediyesi Cemil Yıldız’ın yakın korumasıyla korucuların da olduğu 6 kişi hakkında iddianame hazırlandı. 27 Kasım 2021’de S.A.’nın bir akrabasına sistematik tecavüzü anlatmasıyla ortaya çıkan olaya dair iddianame, Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, S.A.’nın yanında kaldığı ve şu an Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan üvey anne B.A.’nın “fuhuş yaptırma” ve “tehdit” suçlamasıyla cezalandırılması talep edildi. Yine şu an tutuklu bulunan AKP’li Uzungeçit Belde Belediye Başkanı Cemil Yıldız’ın yakın koruması olan korucu Cengiz Aydemir ile Sami Yıldız’a, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “nitelikli cinsel istismar” ve “tehdit” suçlamaları yöneltildi. İddianamede, Metehan Bayram’a “basit cinsel taciz” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”; S.A.’nın yengesi Z. Y.’ye “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “cinsel istismara yardım etme”; Onur Yıldız’a da “cinsel taciz” suçlamaları yöneltildi.

İddianamede, faillerin ifadelerine yer verildi. İfadelerinde suçlamaları reddeden failler, yaşananların “iftira” olduğunu ileri sürdü. Failler, savunmalarında birbirlerini tanımadıklarını ileri sürdü. Ancak ortaya çıkan HTS kayıtlarından birbirleriyle sık sık görüştükleri ortaya çıktı. Üvey anne B.A. ile Cengiz Aydemir ve Sami Yıldız arasındaki telefon trafiği bilirkişi raporlarına da yansıdı. Söz konusu üçlünün kendi aralarında yaptıkları telefon konuşmalarında uzun süre birbirleriyle konuştukları tespit edildi.

İddianamede, çocuğun verdiği ifadelerle delillerin birbirine uyuştuğu ve faillerin suçu gizlemeye çalıştığı belirtildi. İddianamede, çocuk ve failler arasında herhangi bir husumetin olmadığı için çocuğun iftira atmasını gerektirecek bir sebebin bulunmadığını da vurgulandı.

Davanın ilk duruşması 5 Eylül’de görülecek.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


Ne olmuştu?

Şırnak’ın Uludere ilçesinde üvey annesiyle yaşayan 15 yaşındaki S.A.’nın uzun süredir cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Olay S.A.’nın Ekim ayında cinsel istismar sonucu gebe kalmasıyla ortaya çıkarak, adli mercilere yansıdı. Cinsel istismarın faillerinden Cengiz Aydemir ve Semyan Yıldız’ın korucu oldukları öğrenildi. Cengiz Aydemir’in aynı zamanda AKP’li Uzungeçit Belediyesi Başkanı Cemil Yıldız’ın yakın koruması olduğu ortaya çıktı.

Üvey anne tarafından cinsel istismara maruz bırakılan S.A., karakolda verdiği ifadede, “Yaklaşık 7-8 senedir üvey annem olan B.A. ve babam A.A. ile birlikte (…) yaşıyorum. B.A., dışarıya çıkmama izin vermiyor ve şiddet uyguluyordu. Cengiz Aydemir, Ekim’in sonlarına doğru Semyan Yıldız ile birlikte bizim eve gelerek misafir odasında oturuyorlardı. Üvey anneme niçin geldiklerini sorduğumda bana, ’kes sesini’ dedi ve daha sonra, ‘İçeriye gir senle konuşacağım’ dedi. Cengiz Aydemir güvenlik korucusu Semyan Yıldız’ın korucu olup olmadığını bilmiyorum. Ancak silahı vardır. Bu olaya tanıklık eden hiç kimse yoktur. Kardeşlerim okula gittiği için bu olayları görmemiştir babam memur olduğu için bu olaylara şahit olmamıştır. Diğer kardeşlerimde küçük olduğu için olayın farkında değiller” dedi.

Cengiz Yıldız ve Semyan Aydemir adlı korucuların son olarak 27 Kasım’da eve geldiği, üvey anne B.A.’ya 500 TL para verdiği bunun üzerine S.A.’nın evden kaçmaya çalıştığı öğrenildi. S.A.’nın evden kaçmaya çalıştığı sırada üvey annesi tarafından başına vurularak durdurulmaya çalışıldığı belirtildi. Aldığı darbeden sonra yurttaşlar tarafından sağlık ocağına ulaştırılan S.A., durumun ciddi olması nedeniyle önce Uludere Devlet Hastanesi daha sonra ise Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavisinin ardından başka bir ilçede bulunan yakınlarının yanına giden S.A., ilk olarak üvey annesinin kendisini darp etmesi nedeniyle şikayette bulundu. Bir süre sonra cinsel istismar sonucu gebe olduğunu öğrenen S.A., üvey annesi B.A. ile Cengiz Aydemir ve Semyan Yıldız hakkında 14 Mart’ta şikayette bulundu.

S.A.’nın şikâyette bulunması üzerine üvey anne B.A. ile birlikte Cengiz Aydemir ve Semyan Yıldız gözaltına alındı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen B.A., Cengiz Aydemir ve Semyan Yıldız, Sulh Ceza Hâkimliği tarafından serbest bırakıldı. Yapılan itirazların ardından üvey anne B.A. “Fuhuş yaptırma”, Cengiz Aydemir ve Semyan Yıldız ise “Nitelikli cinsel istismar” suçlamalarıyla tutuklanarak, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Savcılık, dosyaya kısıtlılık kararı getirdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur