Afrin ve “Fırat Kalkanı” bölgelerinde cihatçı iç savaşı: TSK destekli SMO, HTŞ destekli Ahrar’uş Şam karşısında tutunamadı

TSK destekli “Suriye Milli Ordusu” ile Heyet-i Tahrir’uş Şam destekli Ahrar’uş Şam arasında Afrin ve “Fırat Kalkanı” bölgelerinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Sivil kayıpların da yaşandığı çatışmalar neticesinde HTŞ destekli Ahrar’uş Şam, Afrin’in güney ve güneybatı kırsalını kısa süre içerisinde ele geçirdi. MİT arabuluculuğunda taraflar arasında bir toplantı yapıldığı ve ateşkes sağlandığı öne sürülüyor

Afrin ve “Fırat Kalkanı” bölgelerinde cihatçı iç savaşı: TSK destekli SMO, HTŞ destekli Ahrar’uş Şam karşısında tutunamadı

Geçtiğimiz günlerde, TSK’nin Kuzey Suriye’deki olası operasyonu öncesi gövde gösterisi yapan “Suriye Milli Ordusu” (SMO), Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) destekli Ahrar’uş Şam karşısında tutunamadı. HTŞ, Türkiye tarafından resmen “terör örgütü” kabul edilse de AKP iktidarının desteğiyle İdlip’te hüküm sürüyor.

SMO’ya bağlı Şam Cephesi’nin (Cephet’uş Şamiyye), dün (18 Haziran) Afrin ve El-Bab kırsalında bulunan Ahrar’uş Şam militanlarını ve ailelerini bölgeden çıkarmak istemesiyle taraflar arasında çatışmalar başladı.

“Fırat Kalkanı” bölgesindeki El-Bab ve Cerablus’un kırsalında yaşanan çatışmalar sonucu her iki taraftan militanların yanı sıra sivil kayıplar da yaşandı.

Ahrar’uş Şam’ın çağrısı üzerine büyük bir HTŞ konvoyu Afrin’e doğru harekete geçti ve iki örgüt kısa süre içerisinde İdlip ve Afrin arasındaki El-Gazaviye geçidi ile Afrin’in güney ve güneybatı kırsalındaki Deyr Ballut, Tel Selur, Celeme, İskan, Cinderes, Basuta, Basufan, Ayn Dara ve Barad bölgelerini kontrol altına aldı. Bölgedeki çatışmalar, Afrin kent merkezine yaklaşık beş kilometre mesafedeki Kerzeyhal (Kurzile) kasabasına kadar dayandı.

MİT araya girdi, cihatçılar anlaştı

SMO’ya yakın kaynaklar, MİT’in arabuluculuğunda HTŞ/Ahrar’uş Şam ile SMO’ya bağlı Şam Cephesi arasında bir toplantı yapıldığını ve taraflar arasında ateşkes sağlandığını öne sürdü. Buna göre, taraflar, tutukluların serbest bırakılması ve çatışma öncesi duruma dönülmesi konularında mutabık kaldı ve anlaşma kapsamında HTŞ militanları da İdlip’e çekilmeye başladı.

HTŞ destekli Ahrar’uş Şam’ın Afrin bölgesinde kontrol altına aldığı alanları gösteren harita:

HTŞ’nin bölgede nüfuzu artıyor, Türkiye sessiz

2020 yılı sonlarında, AKP destekli cihatçı grupların başında gelen Ahrar’uş Şam’da bölünme yaşanmıştı. Örgüt içerisinde HTŞ’ye yakın olan bir grup, örgütün siyasi lideri ve Türkiye’ye yakın bir isim olan Cabir Ali Paşa’ya karşı harekete geçmiş, taraflar arasında yaşanan bir dizi gerginlik ve kopuşun ardından süreç, örgütün eski lideri Hasan Sufan öncülüğündeki HTŞ yanlısı grubun zaferiyle sonuçlanmıştı. Bu gelişme, Ahrar’uş Şam ile SMO’ya bağlı gruplar arasında gerilime yol açtı.

Dolayısıyla SMO’nun HTŞ/Ahrar’uş Şam karşısında yaşadığı hezimet, HTŞ’nin TSK kontrolündeki bölgelerde nüfuzunu artırması anlamına geliyor. Ayrıca HTŞ/Ahrar’uş Şam’ın kontrol altına aldığı Afrin’in güneyindeki bölgelerin, Suriye ordusu, Rus güçleri ve YPG varlığının olduğu Şehba bölgesine (Tel Rıfat ve çevresi) sınırının olması dikkat çekiyor.

Tüm bu gelişmeler, Türkiye’nin askeri bir tepki vermemesiyle de birleşince, HTŞ öncülüğündeki hamlelere örtük olarak yol verildiği ihtimalini akla getiriyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur