ABD’de kürtaj Anayasal hak olmaktan çıkarıldı: Trump’tan karara destek, 13 eyalette kürtaja yasak

ABD Anayasa Mahkemesi kürtajı Anayasal hak olmaktan çıkararak kararı eyalet yönetimlerine bıraktı. 26 eyalette kürtajın yasaklanacağına kesin gözüyle bakılırken daha önce Anayasa Mahkemesinin kararıyla uygulamaya sokulacak yasaları çıkaran 13 eyalet, bu kararla birlikte kürtajı yasakladı. Donald Trump'tan karara destek geldi

ABD’de kürtaj Anayasal hak olmaktan çıkarıldı: Trump’tan karara destek, 13 eyalette kürtaja yasak

VOA’da yer alan habere göre 1973 yılında ABD Anayasa Mahkemesinin “Roe v. Wade” adıyla bilinen davada çıkan kararla yasalaşan ve tek tek eyaletlerin kararına bırkılmayacağına hükmedilne kürtaj hakkı, yine Anayasa Mahkemesi tarafından Anayasal hak olmaktan çıkarıldı.

Mississippi’de alt mahkemeler tarafından engellenen bir yasa olan hamileliğin 15. haftasından itibaren kürtaj yasağını yeniden yürürlüğe koyma teklifi üçe karşı altı oyla onaylandı. Roe v. Wade kararını bozmak için yapılan oylamada 5 muhafazakar yargıçtan destek çıktı.

VOA Türkçede yer alan habere göre mahkemenin üç liberal yargıcı Stephen Breyer, Sonia Sotomayor ve Elena Kagan ise ortak bir muhalefet şerhi yayınladı. Üç yargıç,”Gelecek yasaların tam kapsamı ne olursa olsun, bugünkü kararın bir sonucu kesin; kadınların hakları ile özgür ve eşit vatandaşlar olarak statüleri kısıtlandı” diye yazdı.

Trump ve Pence’ten mahkemeye övgü

Eski Başkan Donald Trump, “Bu, Anayasa’ya uymak ve uzun zaman önce verilmesi gereken hakları geri vermek demek. Bu karar, her şeyi her zaman ait olduğu yere, eyaletlere geri getiriyor” diye konuştu.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence ise “Bugün, yaşam Kazandı. ABD Anayasa Mahkemesi, Roe v. Wade kararını bozarak Amerikan halkına yaşam için yeni bir başlangıç sunmuştur ve çoğunluktaki yargıçları inançlarının verdiği cesaretle takdir ediyorum’’ dedi.

13 eyalette kürtaj yasaklandı

Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu 26 eyalette kürtajın yasaklanacağına kesin gözüyle bakılıyor. BBC Türkçede yer alan habere göre daha önce 13 eyalet, Anayasa Mahkemesinin kararının ardından otomatik olarak kürtajın yasaklanmasını öngörecek kanunların hayata geçmesini kabul etmişti. Bu eyaletler Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Tennessee, Utah, Texas, Oklahoma ve Wyoming.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur