20. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü: Polis saldırısı ve yüzlerce gözaltıya rağmen onur sloganları dinmedi

20. İstanbul LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü öncesi Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve caddeye çıkan ara sokaklar trafiğe kapatılırken, buluşmanın adresi Sıraselviler Caddesi de polis ablukasına alındı. LGBTİ+’lar engelleri aşarak bulundukları her sokakta yürüyüş gerçekleştirdi. Polis saldırılarında gazeteciler de özel olarak hedef alınırken, LGBTİ+’lar Cihangir ve çevresinde eylemlerini sürdürdü. Gün boyu yüzlerce kişi gözaltına alındı, gazetecileri ve saldırılara tepki gösteren yurttaşları da hedef alan polis şiddeti büyük tepki çekti

20. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü: Polis saldırısı ve yüzlerce gözaltıya rağmen onur sloganları dinmedi

Bu yıl “Direniş” temasıyla gerçekleşen 30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bugün (26 Haziran) yapılacak 20. İstanbul LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü ile son buldu.

İstanbul Onur Yürüyüşü Komitesi, saat 17.00’de Sıraselviler Caddesi’nde buluşma çağrısı yaparken, yürüyüşten saatler önce cadde polis ablukasına alındı ve Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve bu caddeye çıkan ara sokaklar trafiğe kapatıldı.

BEYOĞLU’NDA YAPILACAK ONUR YÜRÜYÜŞÜ ÖNCESİ VALİLİK METROYU VE TRAFİĞİ KAPATTI

Saat 13.30 itibariyle Firuzağa’daki kafelerde oturanları çıkaran polisler, bir gazeteciyi de görüntü aldığı için gözaltına almaya çalıştı.

Gözaltı terörü

Cihangir’deki kafelerde oturan LGBTİ+’ları çembere alan polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İstiklal Caddesi’ni kesen Büyükparmakkapı Sokak’ta da gözaltıların olduğu bildirildi.

Akarsu Yokuşu Sokak başında barikat kuran polis, Şimşirci Sokak’ta toplanan LGBTİ+’ları dağıtmaya çalıştı. Bu sırada görüntü almaya çalışan gazetecileri engelleyen polis, AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç’ı ters kelepçe takılarak gözaltına alındı.

Engelleri aşa aşa…

LGBTİ+’lar engelleri aşarak bulundukları her sokakta yürüyüş gerçekleştirdi.

Cihangir ve çevresinde yapılan yürüyüşlerde sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” sloganları atıldı, bazı noktalarda ise açıklama okundu. Polisler ise yürüyüşlerin ortak bir noktada buluşmasını engellemeye çalıştı.

Şimşirci Sokak, Havyar Sokak, Kazancı Yokuşu Sokağı’nda eylemciler polis şiddetiyle gözaltına alınırken, basının görüntü alması da engellenmek istendi. Pencere ve balkonlara çıkan yurttaşlar ise tencere-tava çalarak yaşananları protesto etti.

Gerici saldırı püskürtüldü

Gümüşsuyu Dünya Sağlık Sokak’ta üç gerici, LGBTİ+’lara saldırı girişiminde bulundu. Eylemciler saldırıyı püskürttü, üç gerici gözaltına alındı.

Gericilerin saldırı girişimi sonrası Gümüşsuyu Caddesi üzerinde polis, “can güvenliğiniz için” diyerek bir grup eylemciyi alıkoydu ve gözaltı aracı istedi.

“İslamcılar ellerinde muşta ile sokaklarda dolaşıyor. Biz burada bir grup erkek polis tarafından çekime de izin verilmeyen yerde gözaltına alınıyoruz” diyen eylemciler, polis tarafından darp edildi. Yaşananlara tepki gösteren yurttaşlar ise polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

Gözaltılara rağmen açıklamalar

Engellemelere, baskılara rağmen LGBTİ+’lar Cihangir’in çeşitli yerlerinde basın açıklamaları yaptı.

Gözaltındakilerle görüşmek isteyen avukatlara saldırı

Fatih Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen gözaltılar ile görüşmek isteyen avukatlar içeriye alınmadı. Avukatlar, polis tarafından darp edildi. Avukatlar tarafından 200’ün üzerinde gözaltı olduğu bilgisi paylaşıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur