1 Mayıs ve ODTÜ Devrim Yürüyüşü’ne katılan üniversitelilere aileleri üzerinden polis tacizi: “İddialar bize gülünç, ailelere gerçek dışı geliyor”

Kendini emniyet mensubu olarak tanıtan kişiler tarafından ailelerinin arandığını ve 1 Mayıs'a, ODTÜ Devrim Yürüyüşü'ne katılımın suçmuş gibi gösterildiğini belirten Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kolektif, yıllardır demokratik üniversite mücadelesi verdiklerini söyleyerek "Aile aramaları da emniyet davetiyeteleri de bizlere vız gelir!" dedi

1 Mayıs ve ODTÜ Devrim Yürüyüşü’ne katılan üniversitelilere aileleri üzerinden polis tacizi: “İddialar bize gülünç, ailelere gerçek dışı geliyor”

Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kolektif, kendini emniyet mensubu olarak tanıtan kişiler tarafından ailelerinin arandığını ve 1 Mayıs, ODTÜ Devrim Yürüyüşü gibi eylem ve mitinglere katılımın suçmuş gibi gösterildiğini açıkladı. Yıllardır özerk-demokratik üniversite mücadelesi verdiklerini belirten Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kolektif, “Aile aramaları da emniyet davetiyeleri de bizlere vız gelir!” dedi.

“Emniyet yine dakika haklarını boşa harcamaktadır”

Öğrenci Kolektifleri tarafından ‘Teşhir ediyoruz’ başlığı altında paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Aramaların amacı aileleri korkutarak Öğrenci Kolektifleri’ne katılan, 1 Mayıs’ta alanlara çıkan, ODTÜ’de Devrim Yürüyüşü’nde olan üniversitelileri aileler aracılığıyla geri düşürmektir. Kampüslerin açılmasından itibaren sistematik olarak aile araması yapan Emniyet yine dakika haklarını boşa harcamaktadır. Yalan ve iftira dolu cümleler bizlere komik, ailelerimize ise gerçek dışı gelmektedir. Aile araması yönteminin işe yaramaması üzerine bir arkadaşımız kendini Pelin olarak tanıtan ve emniyetten aradığını söyleyen 0507 099 55 49 numaralı telefon tarafından aranmış ve Emniyet’e çay içmeye davet edilmiştir. Fakat bu yöntem de boşuna! Bizler ne hukuksuz aile aramalarıyla ne de çay içme teklifleriyle sesimizi kısarız.

“AKP bizleri attığımız yumurtalardan hatırlar”

Yıllardır kampüslerden sokaklara özerk-demokratik üniversite mücadelesi verdiklerini kaydeden Öğrenci Kolektifleri açıklamanın devamında şunları belirtti:

Üniversitelerimizin sermayenin , AKP’nin , gerici odakların, çetelerin ellerinden alınıp eşit, bilimsel, laik, parasız bir hale dönüştürülmesinin mücadelesini vermektedir. Kampüslerimize sözde bizlere nasihat vermeye gelen sermayedarlar, AKP kadroları bizleri attığımız yumurtalardan hatırlarlar. Bugün de Öğrenci Kolektifleri’nin yaptığı her şey tüm berraklığıyla ortadadır. Aile aramaları da emniyet davetiyeleri de bizlere vız gelir!

“Emniyet’in bizleri aile üzerinden denetlenmeye çalışmasına izin vermeyeceğiz”

Üniversiteli Feminist Kolektif te kadınların ve LGBTİ+ların kurdukları özerk yaşamın tehlike altına sokulmak istendiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Üniversitelerde cinsiyetçi akademisyenlere, tacizci erkeklere, tecavüzcü profesörlere, LGBTİ+ fobik ders içeriklerine karşı güvenli kampüsler oluşturmanın ve feminist bir üniversite kurmanın mücadelesini vermektedir. Kampüslerden sokaklara mor boyalarımız kadın, LGBTİ+ düşmanlarını en net şekilde teşhir etmektedir. Feminist özsavunmamızla kendimizi, birbirimizi ve üniversitelerimizi savunuyoruz.

Emniyet’in bizleri aile üzerinden denetlenmeye çalışmasına izin vermeyeceğiz. Yaşasın feminist mücadelemiz!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur