Zir Vadisi ikinci kez kurtuldu: Sit derecesinin düşürülmesi talebine mahkemeden ret

Ankara Sincan’da bulunan Zir Vadisi’nin sit alanının düzenlenmesine yönelik kararın iptaline ilişkin Bakanlık ve Ankara Valiliği’nin yaptığı itiraz İstifnaf Mahkemesi tarafından reddedildi

Zir Vadisi ikinci kez kurtuldu: Sit derecesinin düşürülmesi talebine mahkemeden ret

Ankara Sincan’da bulunan Zir Vadisi’nin sit alanının düzenlenmesine yönelik kararın iptaline ilişkin Bakanlık ve Ankara Valiliği’nin yaptığı itiraz İstifnaf Mahkemesi tarafından reddedildi.

Ankara’da Istanoz yerleşkesi olarak geçen önemli tarihi eserlerin bulunduğu doğal bir sit alanı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilmiş ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin konuyu yargıya taşıması üzerine Eylül 2021’de yargı kararı iptal etmişti.

Bunun üzerine Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Valiliği’nin kararı istinafa taşımasından sonra da Ankara Bölge İdare Mahkemesi 6. İdari Dava Dairesi kurumların istinaf talebini reddetti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da sosyal medyadan yaptığı paylaşımla İstifnaf Mahkemesi’nin itirazları reddetmesinin ardından Zir Vadisi’nin ikinci kez kurtulduğunu belirtti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur