Üç aydır maaşlarını alamayan Kadın Ustalar işçileri eylemdeydi: “Bundan sonra asla ekmeğimizle oynamanıza izin vermeyeceğiz”

Kadın istihdamını artırma iddiasıyla kurulan Kadın Ustalar Proje Yönetimi Şirketi işçileri işe girdikleri andan itibaren yaaşdıkları hak kaybına karşı eylemdeydi

Üç aydır maaşlarını alamayan Kadın Ustalar işçileri eylemdeydi: “Bundan sonra asla ekmeğimizle oynamanıza izin vermeyeceğiz”

Kadın istihdamını artırma iddiasıyla kurulan Kadın Ustalar Proje Yönetimi Şirketi işçileri işe girdikleri andan itibaren yaaşdıkları hak kaybına karşı eylemdeydi. Hepsiexpress ile yapılan anlaşmayla Cargo Plus adı altında kargo sektöründe de faaliyet gösteren işçiler paket toplayıcısı ve kurye olarak çalıştı.

Ancak işçiler çalışmaya başladıkları andan itibaren haklarını alamıyor. 200’ün üzerinde kadın işçi ücretlerini ve yan haklarını hiçbir zaman tam alamadı. Son üç aydır ise hiç ücret almadılar. İşçilerin Multinet yemek ve internet ücretleri, yakıt ücretleri ödenmedi. BES kesintileri sigortaya yatırılmadı.

“Başka maliyetler var” denilip maaşları ödemedi

Kadın Ustalar Proje Yönetimi patronu Seyhun Ayhan, Hepsiexpress’in ödeme yaptığını kabul ediyor ancak işçilere alacaklarını vermemesini “Başka maliyetler var” diyerek açıkladı.

Tazminat haklarını kaybetmemek için işi de bırakamayan işçiler, haklarını alabilmek için eyleme geçti. İzmir’de Boliva CarrefourSA önünde eylem yapılırken Ankara’da da Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı yapıldı. Yapılan açıklamada işçilerin yaşadığı süreç aktarıldı.

İşçiler, açıklamada “Yeterince bekledik. Şimdi yan yana gelirsek, mücadele edersek kazanacağımızı ve şimdiden kazanmaya başladığımızı artık görüyoruz. Bundan sonra asla ekmeğimizle oynamanıza izin vermeyeceğiz” dedi. Patron Seyhun Ayhan’a, anlaşmalı şirket Hepsiexpress’e seslenen kadınlar haklarını talep etti.

Açıklamanın sonunda işçiler taleplerini de açıkladı. Talepler şöyle:

  1. Ücretlerimiz eksiksiz, tek parça olarak günü gününe ödensin. Geriye dönük tüm ücretlerimiz derhal yatırılsın.
  2. BES ödemelerimiz zamanında eksiksiz yapılsın. Geriye dönük eksiklikler tamamlansın. -Primlerimiz eksiksiz ödensin.
  3. Fazla mesai ve bayram çalışmalarımızın ücretleri ödensin.
  4. Geriye dönük Multinet Kart yemek-internet-yakıt ödemelerimiz yapılsın. Hayat pahalılığı ve her şeye gelen zamlar dikkate alınarak Multinet ücretleri arttırılsın.
  5. İşyerlerinde sağlıklı çalışma koşulları sağlansın.
  6. Hiçbir arkadaşımız işten çıkarılmasın. Kendi arzusuyla işten ayrılmak isteyen arkadaşlarımıza tazminatları, geriye dönük ücretleri ve tüm yan hakları eksiksiz ödensin.
  7. İşyerindeki mobbing sonlansın. Mobbing uygulayan yöneticilere yaptırım uygulansın.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur