Tacizi teşhir eden üniversiteli tehdit edildi, soruşturma açıldı: “Üstlerden emir var, başına bela alacaksın”

Yurt yönetiminin taciz failini koruyan tavrını protesto eden ÖGK üyesi Sinem Çelebi hakkında disiplin soruşturması açtı

Tacizi teşhir eden üniversiteli tehdit edildi, soruşturma açıldı: “Üstlerden emir var, başına bela alacaksın”

Eskişehir’de 18 Nisan’da bir erkek “tesisatçıyım” diyerek Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna girmiş ve yurtta kalan kadınları taciz etmişti. Yurt idaresinin kadınları suçlayan ve failleri koruyan tavrı, yemekhanede yapılan ses çıkartma eylemiyle teşhir edilmişti.

Eyleme katılan Özgür Genç Kadın üyesi Sinem Çelebi’ye, İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi Dekanlığı disiplin soruşturması açtı. Bölüm başkanı Mustafa Erkan Üyümez, ses çıkartma eylemi öncesinde de Çelebi’yi arayarak, “Üstten emir geldi, eylemi yaparsan başına bela alırsın” diyerek tehdit etti.

İdarenin “Adam tacizciye benzemiyordu, art niyetli gözükmüyordu” ve “Olayı büyütmeyin tacizden ne olacak ki” gibi ifadelerini kamuoyuna teşhir eden kadınlar, güvenlik görevlileri öğrencilerin ailesini daha içeri almaz ve yönetim kadınların giyiminden saat kaçta nerede olduğuna her şeye karışırken bir tacizcinin nasıl elini kolunu sallayarak içeri girebildiğini soran kadınlar, idareden kadınlara hesap vermesini istedi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur