Sosyalistler Eskişehir’de keyfi yasaklara ve nefrete karşı eylemdeydi: “Gericiliğe ve faşizme karşı laikliği savunacağız”

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri, İşçinin Kendi Partisi (İKP), Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ve Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) çağrısıyla Eskişehir'de iki hafta önce ilan edilen keyfi eylem ve etkinlik yasağına karşı eylem yapıldı

Sosyalistler Eskişehir’de keyfi yasaklara ve nefrete karşı eylemdeydi: “Gericiliğe ve faşizme karşı laikliği savunacağız”

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri, İşçinin Kendi Partisi (İKP), Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ve Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) çağrısıyla Eskişehir’de iki hafta önce ilan edilen keyfi eylem ve etkinlik yasağına karşı eylem yapıldı.

Ulus Anıtı önünde buluşan sosyalistler yaptıkları açıklamada kentte yapılması planlanan festivalin güvenlik bahanesiyle iptal edilmesinin ardından kentteki İslamcı yapıların şov yaptığı ifade edildi. Valiliğin keyfi yasaklarına İslamcı yapıların destek verdiğine dikkat çekilen açıklamada LGBTİ+’ların hedef gösterildiği bildirilerin dağıtıldığı da hatırlatıldı.

“Biz onları Ali İsmail’e atılan tekmeden tanıyoruz”

Gericilerin yalanlarına halkımızın karnı tok! Onları iyi tanıyoruz” diyen sosyalistler, açıklamaya şöyle devam etti:

Biz onları; tarikat yurtlarında kapıları kilitledikleri için yanarak ölen, yurtlarda zorbalığa, tacize, tecavüze uğradığı için intihar eden yoksul çocuklardan tanıyoruz!

Biz onları; bu ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerinin bir avuç patrona peşkeş çekmelerinden tanıyoruz!

Biz onları, Yeni Osmanlıcılık hayalleriyle emperyalizmle el ele Suriye halkının üzerine cihatçı çeteleri salmalarından tanıyoruz.

Biz onları hakkını arayan işçiye atılan polis copundan tanıyoruz!

Biz onları Eskişehir’de gece yarısı Ali İsmail’e atılan tekmeden, Ali İsmail’in katillerinden tanıyoruz!

“Bu şehrin sosyal dokusu sizin meczupluğunuza teslim olmaz

Eskişehir halkı sizin yalanlarınıza kanmaz, zorbalığınıza teslim olmaz. Bu şehrin laik birikimi, bu şehrin sosyal dokusu sizin meczupluğunuza teslim olmaz.

Eskişehir Valiliği gençleri çok düşünüyorsa, tarikatların talebiyle yasaklar koymak yerine uyuşturucu çeteleriyle, tarikatların kendisi ile mücadele etsin. Sadece madde ve alkol bağımlılığına karşı değil, aynı zamanda iktidarın ve düzenin yarattığı yoksulluğa, işsizliğe, pahalılığa, gericiliğe karşı da mücadele etmeye ihtiyacımız var.

Bizim laiklik için, eşitlik ve özgürlük için, bağımsız bir ülke için mücadeleye etmeye ihtiyacımız var. Bu şehrin bu mücadeleyi örmeye niyetli sosyalistleri, yurtseverleri ve toplumsal birikimi var. Eskişehir aydınlanmanın şehridir ve bu şehirde yobazların, tarikatların söyleyeceği bir söz yoktur!

Tüm halkımızı, karanlığa ve sömürüye karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Gençlerimizi umutsuzluğa mahkûm edenlerden, geleceğimizi çalanlardan hesap soracağız.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur