Sosyal medya yasası Meclis’te: İnternet medyası kontrol altına alınmak isteniyor

Sosyal medya yasası olarak da bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis'e sunuldu. İnternet haber siteleri ve sosyal medya kullanıcılarına yönelik çeşitli denetimleri ve yaptırımları içeren yasanın ne getirdiği hakkında açıklama yapan Yaman Akdeniz "Hükümetin Basın Kanunu ve bu kapsamda internet medyasının 'düzenlenmesi' konusundaki kanun teklifi tornacının açık kalp ameliyatı yapması gibi bir şey olmuş" dedi

Sosyal medya yasası Meclis’te: İnternet medyası kontrol altına alınmak isteniyor

Sosyal medya yasası olarak da bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis’e sunuldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ile AKP Milletvekili Ahmet Özdemir’in imzasıyla Meclis’e sunulan teklifle internet haber siteleri de Basın Kanunu’na dahil edilecek.

İnternet haber siteleri ve sosyal medya kullanıcılarına yönelik çeşitli denetimleri ve yaptırımları içeren yasanın ne getirdiği hakkında İfade Özgürlüğü Derneği kurucusu ve bilişim hukuku alanında çalışmalarıyla bilinen Yaman Akdeniz açıklama yaptı. “Hükümetin Basın Kanunu ve bu kapsamda internet medyasının ‘düzenlenmesi’ konusundaki kanun teklifi tornacının açık kalp ameliyatı yapması gibi bir şey olmuş” diyen Akdeniz’in açıklaması şöyle:

1. Basın Kanunu, İnternet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu ile ilgili geniş kapsamlı bir teklifi Hükümet Meclise sundu. Başlıklarla kısa bir değerlendirme yapıyorum

2. Öncelikle İnternet haber siteleri Basın Kanunu kapsamına alınıyor. Kağıt üstünde iyi bir şey olarak gözükse de (“havuç”), teklif birçok “sopa” içeriyor. Örneğin, 5651 sayılı Kanunda olmayan “tekzip” uygulaması geliyor.

3. Bundan sonra siyasi nitelikli haberler sadece engellenmeyecek veya kaldırılmayacak, aynı zamanda hiçbir düzeltme ve ekleme yapılmaksızın “düzeltme ve cevap” yazıları yayınlanacak.

4. 5651 sayılı Kanun’un 8. maddesi kapsamındaki katalog suçlar genişletilecek ve bu maddeye MİT görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi ve belgeleri ve MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini, makam, görev ve faaliyetlerini ifşa eden haber ve içerikler de eklenecek.

5. Dahası, 5651 sayılı Kanunun 8. maddesi kapsamında BTK Başkanının erişim engelleme & içerik çıkartma yetkisi genişletilecek. AYM kararı ile “müstehcenlik” suçuna istinaden iptal edilen yetkisi de böylece geri verilecek

6. Türk Ceza Kanununa 217/A maddesi ile “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu eklenecek. Fazlasıyla geniş tanımlanmış bu suç tiplemesi, her ne kadar bir “tehlike suçu” olarak tanımlanmış olsa dahi, uygulamada sıklıkla kullanılacağa benziyor.

7. Elini verirseniz kolunuzu kaptırırsınız dediğimiz ve Türkiye’de temsilcilik açan sosyal medya platformlarına uygulanacak yaptırımlar genişletiliyor, bazı suçlara ilişkin talep edilen kullanıcı bilgilerini vermezler ise ciddi yaptırımlarla karşılacaklar.

8. Elektronik Haberleşme Kanununa “şebekeler üstü hizmet” tanımı eklenerek bu tip hizmetleri sağlayan (whatsapp, signal, skype olması lazım) sağlayıcılar da sosyal medya platformları gibi düzenlenecek. Türkiye’ye gelmezler ise bazı yaptırımlar ve engellenmeleri söz konusu olacak.

9. Detaylar tartışılır. Sonuç: Hükümet 2023 Seçimlerine hazırlanıyor. Tüm bu teklifleri başka türlü yorumlamak mümkün değil. İfade ve basın özgürlüğü alanı daha da daralacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur