Seda Kurt davası: Katil Ercan Akkaş Gürcistan’da yakalandı, iadesi istenecek

Avcılar'da öldürülen Seda Kurt'un katili Ercan Akkaş, kaçtığı Gürcistan'da yakalandı. Davanın avukatı Meriç Eyüboğlu Akkaş'ın iadesi için başvuracaklarını söyledi

Seda Kurt davası: Katil Ercan Akkaş Gürcistan’da yakalandı, iadesi istenecek

Yaklaşık üç yıl önce Avcılar’da Ercan Akkaş tarafından öldürülen Seda Kurt’un altıncı duruşması bugün (12 Mayıs) Bakırköy Adliyesi’nde görüldü.

Kadınların mücadelesi ile sanık Ercan Akkaş’ın önce Gürcistan’a kaçtığı tespit edilmiş, mahkeme tarafından kırmızı bültenle arama kararı verilmesinin üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala yakalanamamıştı. Bugünkü duruşmada Seda Kurt’un avukatı feminist avukat O. Meriç Eyüboğlu failin Gürcistan’da hangi şehir hatta hangi sokakta yaşadığını bildiren bir görgü tanığının ifadesini dosyaya sundu. Eyüboğlu, sanığın tutuklandığını ancak Türkiye’ye iade edilmek yerine sınır dışı işlemi yapılmasından endişe duyduklarını bu nedenle Gürcistan hükümetine hem yeni öğrenilen sanık adresinin bildirilmesini hem de iade talebinin tekrarlanmasını istedi. Mahkeme başkanı dava dosyasına, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Suçluların İadesi ve Hükümlü Nakli Bürosunca yeni bir evrak gönderildiğini ve sanığın Gürcistan emniyetince yakalandığının yazılı olduğunu ancak iade prosedürünün işletilip işletilmediğinin yazılı olmadığını, bundan sonrasını Gürcistan ve Türkiye arasındaki politik ilişkilerin belirleyeceğini söyledi. Kimi dosyalarda bu sürecin çok hızlı yürüdüğünü ama kimi dosyalarda çok uzun sürebildiğini söyledi. Bunun üzerine avukat Eyüboğlu “Bizim davamızda ağırdan alındığı çok açık, bundan sonrasında da yavaş işleyeceği anlaşılıyor” dedi.

Mahkeme, Adalet Bakanlığı’ndan sanığın iadesine ilişkin cevabın beklenmesi gerekçesiyle duruşmayı 27 Ekim’e erteledi.

Feminist avukat Meriç Eyüboğlu Adalet Bakanlığı Suçluların İadesi ve Hükümlü Nakli Bürosuna başvuracaklarını, Ercan Akkaş’ın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

“Bu davayı da sahipleneceğiz”

Duruşma öncesi Kadın Savunma Ağı, Seda Kurt’un annesi Bedia Akar ve desteğe gelen kadınlar Adliye önünde açıklama yaptı.

Basın açıklaması yapılmadan önce davaya dair bilgi verildi. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganları atıldı. Davanın avukatı Meriç Eyüboğlu da söz alarak konuştu.

Açıklamaya Küçükçekmece’de Abdullah Melih Barış tarafından öldürülen Nurcan Arslan‘ın yakınları da katılarak destek verdi. Eylemde söz alan Sinem Arslan, “Kadınlar birbirlerine omuz vererek birbirini yüceltiyor. Biz buradayız. Bu davayı da sahipleneceğiz. Teyzemin ve öldürülen tüm kadınların davası gibi burada da olacağız. Kadın dayanışması yaşatır” dedi.

“Ercan Akkaş hakkında kırmızı bültenle arama kararının çıkmasını mücadelemiz sonucu kazandık”

Kadın Savunma Ağı adına açıklamayı Tanya Güyük okudu. Güyük açıklamada süreci şöyle anlattı:

Seda Kurt bundan iki buçuk yıl önce Avcılar’da Ercan Akkaş tarafından katledildi. 2019 Kasım ayından bu yana Katil Ercan Akkaş sokaklarda elini kolunu sallayarak dolaşırken ne emniyet ne yargı mensupları bu süreçte kıllarını dahi kıpırdatmadı. Hakkında uyuşturucu satıcılığı gibi birçok suç bulunan Akkaş aynı zamanda Geylani tarikatı üyesi. Cinayet günü Ankara’dan İstanbul’a gelerek Seda’yı katleden Ercan Akkaş cinayetin ardından yurtdışına kaçmıştır ve ne tesadüf ki her sokak başında olan polis arama noktalarının hiçbirine takılmamıştır. Seda’nın katledilmesinin ardından gerek Avcılar sokaklarında gerek adliye önlerinde eylemler yaptık bu eylemler neticesinde mahkemeden, Ercan Akkaş hakkında kırmızı bültenle arama kararının çıkmasını mücadelemiz sonucu kazandık. Sokakları, meydanları, adliye önünü eylem alanlarına çevirdik. Tam iki buçuk yıldır fail ise tutuksuz yargılanıyor.

Güyük, polisiyle bekçisiyle sokakları karakola çeviren devletin söz konusu kadın ve LGBTİ+ cinayetleri olunca tüm mekanizmalarıyla katillerin yanında saf tuttuğunu söylerek, “Katillerin sırtlarını sıvazlayarak adeta aferin diyor. Devletin kadın düşmanı politikaları, nefret söylemleri failleri cüretlendiriyor” dedi.

Güyük, Ayşe Acar Başaran’a yönelik saldırıya dair şunları söyledi:

Tıpkı geçtiğimiz günlerde mücadele arkadaşımız Ayşe Acar Başaran’a devletin polisinin ölümle tehdit etmesi gibi. Faillerin korunduğu gibi devlet eliyle de cüretlendirildiğini biliyoruz. Hiçbir kadın arkadaşımız bu şiddet sarmalı içinde yalnız olmadığını buradan bir kez daha söylüyoruz.

“Tüm bu süreçte, Seda ve katledilen kız kardeşlerimiz için adalet talep ederken lütuf değil hakkımızı olanı istiyoruz”

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

Biz kadınlar şunu çok iyi biliyoruz; eğer o mahkemelerde tacizcilere, tecavüzcülere, katillere iyi hal tahrik gibi indirimleri yapılmasaydı, tek bir adamın lafıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasaydı, bu iktidar her ağzını açtığında kadınların haklarına, yaşamlarına saldırmasalardı failler bu denli cesaretlenemezdi. Devletin cezasızlık politikaları her gün başka bir erkeğe katletme emri verir boyutuna gelmişken evet, suçlu sizsiniz! Suçlu patriarkal kapitalist devlet, iktidardır! Koruyan polis, aklayan mahkemedir suçlu! İşaret ettiğimiz iktidar, her mekanizma, her kurum bu cinayetlerin sorumlusu ve suç ortağıdır!

Tüm bu süreçte, Seda ve katledilen kız kardeşlerimiz için adalet talep ederken lütuf değil hakkımızı olanı istiyoruz. Dişimizle tırnağımızla kazıyarak kazandığımız haklarımızı ve bundan sonra kazanacaklarımızı kimseye altın tepside vermeye niyetimiz yok!

Ekonomik krizin yükünü en çok biz kadınlar çekerken, kadın yoksulluğu bu kadar derinleşmişken, emeğimizle var ettiklerimizi bizden almaya çalışanlara söylüyoruz; nafaka hakkımızdan vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, 6284’ten vazgeçmiyoruz. Hayatlarımızdan ve birbirimizden vazgeçmiyoruz.

“Seda için adalet, kadınlar için adalet” sloganının atıldığı eylem sonrası kadınlar Adliyeye duruşmayı takip etmeye geçti.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur