Salda Gölü’ndeki Millet Bahçesi özel şirkete devredildi: Girişler de ücretli!

AKP'nin Millet Bahçesi projesi kapsamında ranta açtığı Salda Gölü'nün işletmesinin Subartu isimli özel şirkete verildiği ortaya çıkarken, Millet Bahçesi'nin yapıldığı alana ücret karşılığında girildiği belirlendi

Salda Gölü’ndeki Millet Bahçesi özel şirkete devredildi: Girişler de ücretli!

UNESCO’nun Doğal Miras Listesi’ne alınması için başvuru işlemlerinin sürdüğü ve dünyanın sayılı doğal miraslarından biri olarak görülen Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, Millet Bahçesi projesi kapsamında inşaat alanına çevrilerek büyük tahribata uğramıştı.

Salda Gölü’nün kıyısında “Millet Bahçesi” olarak duyurulan alanın işletmesinin de Subartu isimli özel şirkete verildiği ortaya çıktı. ANKA Haber Ajansı’na konuşan TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca da Millet Bahçesi’nin işletmesini TOKİ’nin çekiliş organizasyonlarını da yapan Subartu şirketine geçen yıl verdiklerini ve bu yıl sonuna kadar Subartu’nun orayı işleteceğini söyledi.

Millet Bahçesi”nin yapıldığı alana ücreti karşılığında girilirken, kişi başı giriş ücretinin de 10 TL olduğu belirtildi. Ayrıca Girişe, turnike ve bariyerlerin konulması da dikkat çekti.

“Hani keklerle, çaylarla yatıp yuvarlanacaktık”

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker de Millet Bahçesi işletmesinin Subartu şirketine hangi yöntemle nasıl verildiğini bilinmediğini kaydederek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a, “Millet bahçesine ki bilim insanlarının ayakkabı ile girilmesin dediği alana ücretle, kişi başı 10 lira ücret alınarak vatandaşlar girebilmekte. Buradan Sayın Bakana sormak istiyorum. Hani millet bahçesinde keklerle, çaylarla yatıp yuvarlanacaktık. Şimdi girişinden bile para aldığınız bu projeyi millete nasıl açıklayacaksınız” sorularını yöneltti.

Bakan Kurum’un Salda Gölü’nde çekilen suların koruma alanı içerisinde gerçekleşmediğini belirtmesi üzerine de cevap veren Göker, “Oradaki vatandaşlarımıza bir sorun. Hodri meydan, bizi eleştirenlerle birlikte oraya gidelim. Neyi eleştiriyorlar merak ediyorum. Eski görüntülerini, yeni görüntülerini koyalım. Burada eleştirdiği yer neresiyse yıkacağım” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur