Rektör “İdeolojime uygun değil” deyip Kürtçe müzik eşliğinde halay çekilmesine engel oldu

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde yapılan Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenlikleri'nde stantları gezen Rektör İbrahim Aydınlı, tantuni satışı yapan bir stanttaki çalışanların Kürtçe müzik eşliğinde halay çektiğini görünce "Bu benim ideolojime uygun değil" diyerek engel oldu

Rektör “İdeolojime uygun değil” deyip Kürtçe müzik eşliğinde halay çekilmesine engel oldu

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde yapılan Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenlikleri kapsamında Esenboğa Kampüsü’nde pek çok kulüp ve yabancı öğrenci topluluğu stant açtı. Sahneden çalan müziğin yanı sıra çok sayıda stant kendi müziğini de açtı.

Stantları gezen Rektör İbrahim Aydınlı, tantuni satışı yapan bir stanttaki çalışanların Kürtçe müzik eşliğinde halay çektiğini görünce “Bu benim ideolojime uygun değil” diyerek uyardı.

Aydınlı’nın bu tutumunun ardından üniversiteliler ertesi gün kendi stantları önünde Kürtçe müzik açıp halay çekmeye başladı. Üniversiteliler halay çekmeye başlayınca yanlarına özel güvenlikler gelerek sahnedeki müzikle stanttaki müziğin karıştığını öne sürdü ve müziği zorla kapattırdı.

Konuya dair Üniversiteli Feminist Kolektif’in yaptığı açıklama şöyle:

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin 24-25-26 Mayıs günlerinde gerçekleştirdiği şenlik programmda birçok okul kulübü ve yabancı öğrenci toplulukları stant açtı. Çoğu stant önünde ve sahnede çok çeşitli Arapça, Türkçe şarkılar açılırken şenlik kapsamında tantuni satışı yapan çalışanlar Kürtçe halay müziği açarak halay çektikleri sırada bizzat Rektör İbrahim Aydınlı tarafından “Bu benim ideolojime uygun değil” denilerek uyarıldı.

Biz üniversiteliler ısrarla hatırlatıyoruz; kampüsler bilginin ve bilimin üretildiği mekanlardır. Rektörlerin “ideolojilerini” dayatabileceği alanlar değildir. Ayrıca “Ötüken Topluluğu” adıyla meşrulaştırılan faşist topluluğa dahi stant izni verilip Ülkü Ocakları dergilerini ve Türkeş kitaplarını bulundurarak propaganda yapmalarına müsaade edilirken ‘rektörün ideolojisine uygun olmayan’ görüşlerin barınmasına engel olunuyor.

Özellikle son zamanlarda gece kısıtlamalarıyla, konser iptalleriyle engellenmeye çalışılan müzik ve Kürtçe dili susmayacak.

Üniversiteler de sokaklar da bizimle özgürleşecek!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur