Queer Akdeniz: “Nefretle bitmeyiz, alışın her yerdeyiz”

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün dolayısıyla Queer Akdeniz, Antalya Attalos Heykeli önünde eylemdeydi

Queer Akdeniz: “Nefretle bitmeyiz, alışın her yerdeyiz”

Queer Akdeniz dün 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün dolayısıyla Antalya Attalos Heykeli önünde fobi kurbanlarını anma etkinliği yaptı.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün dolayısıyla Queer Akdeniz, Antalya Attalos Heykeli önünde eylemdeydi.

Basın açıklamasını okuyan Merih Aydın, “LGBTİ+ hareketinin örgütlü mücadelesi sayesinde eşcinselliğin hastalık kategorisinden çıkarılışının 32. yılına LGBTİ+ karşıtlığını kurumsallaştırmaya çalıştığı bir atmosferde giriyoruz. Bunun yanında halen trans ve interseks kimliklerin patolojikleştirilmesi de son bulmuş değil. Ancak homofobiye, bifobiye, transfobiye, interfobiye ve her türlü ayrımcılığa karşı mücadelemiz de, hiçbir kimliği ardında bırakmadan, dayanışmayla büyüyor” dedi.

“Alışın! Buradayız, gitmiyoruz!”

Aydın açıklamanın devamında şunları söyledi:

Varoluşlarımızı nefret söylemleri ve hedef göstermelerle kriminalize edenlere, bayraklarımızı ve tüm izlerimizi sokaktan silmeye çalışanlara, muhtelif suçlamalarla kimliklerimizi yargının konusu haline getirenlere, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçeceğimizi zannedenlere de hatırlatıyoruz: Alışın! Buradayız, gitmiyoruz!

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin gerekçesi haline getirilmeyi kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz.

Stonewall’dan Ülker Sokağa; Eryaman’dan, Meis Sitesi’ne; Mis’ten Bayram Sokak’a, ODTÜ’den Boğaziçi’ne yaşamın her alanında vardık, varız ve var olmaya devam edeceğiz.

Ve biliyoruz ki hayatlarımız, bedenlerimiz, kimliklerimiz, aşklarımız, mücadelemiz dayatılan sınırları tanımaz, konulan sınırlardan çok daha fazlasıyız.

LGBTİ+’ların ve homofobi, transfobi, bifobi, interfobi karşıtı mücadele eden herkesin 17 Mayıs’ı kutlu olsun!

Nefrete inat, yaşasın hayat!

Sonrasında babası ve amcaları tarafından katledilen Roşin Çiçek, yakılarak öldürülen Hande Kader, babası tarafından öldürülen Ahmet Yıldız, nefretin katlettiği Gökçe Saygı’nın isimleri sayılarak “burada” denildi. Bir kişi daha kaybetmeyeceklerini söyleyen Aydın “Sizin gibi yaşadığımız bu dünyada, en temel insan hakkı olan yaşama hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur