Okul yapmaya para yok ama Maarif Vakfı yurt dışında okul açsın diye 1,8 milyar lira bütçe ayrıldı

İnşaat maliyetlerindeki artışları gerekçe göstererek 184 okul ihalesini iptal edildiği bir dönemde Türkiye Maarif Vakfı’na yurt dışında okul açsın diye ayrılan bütçe 1,3 milyardan 1,8 milyar liraya yükseltildi

Okul yapmaya para yok ama Maarif Vakfı yurt dışında okul açsın diye 1,8 milyar lira bütçe ayrıldı

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Maarif Vakfı’na, 2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin T’ye kadar ek kaynak aktarılabileceği belirtildi.

Kararın amacının “yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek amacıyla okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alacak eğitmenler yetiştirmek, tüm eğitim süreçlerinde burs sağlamak, ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek” ifadeleri yer aldı.

Maarif Vakfı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gülen Cemaati’nin farklı ülkelerdeki okullarının alternatifi olarak 6721 sayılı Türkiye Maarif Vakfı Kanunu kapsamında kuruldu ve vakfın 33 ülkede okulu bulunmaktadır. 2021 sonu itibariyle yurt dışında TMV bünyesinde 43 yurt bulunmaktadır.

İnşaat maliyetlerinden dolayı 184 okul ihalesi iptal edildi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) konuya dair yaptığı açıklamada inşaat maliyetlerindeki artışları gerekçe göstererek 184 okul ihalesini iptal edildiği bir dönemde bu kararın kabul edilemez olduğu ifade edildi. Açıklamada şunlar söylendi:

MEB’in TMV’ye ek kaynak transferinin hangi somut ihtiyaçlar üzerinden belirlendiği belli olmamakla birlikte, bu kararın iktidarın siyasal ihtiyaçlardan dolayı alındığı anlaşılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın inşaat maliyetlerindeki artışları gerekçe göstererek 184 okul ihalesini iptal ettiği bir dönemde, Türkiye Maarif Vakfı’na MEB bütçesinden kaynak aktarılması büyük bir çelişkidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, kamu kaynaklarını, iktidarın ideolojik yönelimleri doğrultusunda yurt içi ve yurt dışında çalışmalar yapan vakıflara aktarması kabul edilemez. Eğitim bütçesinin siyasal amaçlarla oluşturulmuş yapılara aktarılmasına son verilmeli, kamu kaynakları kamusal eğitimi güçlendirmek için kullanılmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur