Öğretmen Sendikası, resmi tatilde mesai ücreti ödemeden öğretmen çalıştıran kurumları gezip dersleri iptal ettirdi

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası resmi tatilde öğretmen onayı almadan ve ek mesai ücreti ödemeyerek öğretmenleri çalıştıran özel eğitim kurumlarını ziyaret ederek dersleri iptal ettirdi

Öğretmen Sendikası, resmi tatilde mesai ücreti ödemeden öğretmen çalıştıran kurumları gezip dersleri iptal ettirdi

19 Mayıs resmi tatil olmasına rağmen pek çok öğretmen çalıştıkları özel eğitim kurumlarınca herhangi bir ek ücret ödenmeksizin zorla çalıştırılıyor. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası), öğretmenlerin dolduracağı ihbar formuyla öğretmen onayı almadan ve ek mesai ücreti ödemeyerek öğretmenleri çalıştıracak olan kurumları tespit etti. Önce kurumları arayan sendika yönetimi, kurumların yaptığının yasadışı olduğunu hatırlatarak yanlıştan dönme çağrısı yaptı.

Öğretmen Sendikası, bugün ise uyarılara rağmen öğretmenleri çalışmaya zorlayan kurumları ziyaret etti. Konuşmaları videoya kaydeden öğretmenler, sendika adına şikayette bulunacaklarını söyleyerek okullardaki dersleri iptal ettirdi. Bir kurumda ise dersler devam etti ancak kurum, öğretmenlere ek mesai ücretlerini ödeyeceğini açıkladı.

Beşiktaş Berkay Akademi, Öğretmen Sendikası’nın denetime geleceğini söylemesi üzerine derslerini iptal ettiğini duyurdu.

Öğretmenleri mutfağa sakladılar!

Güngören’de bulunan Birey Kurs’a giren Öğretmen Sendikası’ndan öğretmenler, denetime geldiklerini ve katları gezeceklerini söyledi. Öğretmenleri oyalamaya çalışan kurum müdürü, öğretmenlerin olduğu gruba “Önlüklerinizi çıkarıp mutfağa geçin” şeklinde mesaj attı.

Öğretmen Sendikası: “Özel öğretim kurumları adı konulmamış birer çalışma kampı”

Konuya dair açıklama yapan Öğretmen Sendikası, şunları söyledi:

Sendikamız, eğitim hareketinin sömürüyü doğrudan ve amasız karşısına alması gereken yerinde yeni bir tarzı ve mücadeleyi örgütleme görevi ile karşı karşıya. Öğretmenleri emeğine yabancılaştıran, kendi emekçi karekterine yabancı tutum aldıran koşullara karşı da mücadele etmeye hazırız. Boyun eğen, sömürüyü kabullenen bir öğretmen kuşağı yaratmak istediler. Bu öğretmen profilini değiştirmenin yolu sendikal mücadeleyi ve sendikalı öğretmen sayısını büyütmekten geçiyor. Öğretmen hakkını arayan, savunan ve hak nasıl savunulur öğretendir.

Özel sektörün düşünce tarzı ucuza ve daha fazla çalıştırmaya dayalı bir sistemi egemen kılmak istiyor. Özel öğretim kurumları adı konulmamış birer “çalışma kampı”. Öğretmen esaret altında bir köle, modern anlamda ücretli köle olmamalıdır. Bu düzeni değiştireceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur