ODTÜ Devrim Yürüyüşü: Yasaklara, krize, savaşa karşı; geleceğimiz için…

Geleneksel ODTÜ Devrim Yürüyüşü'ne binlerce üniversiteli katıldı. 50 yıl önce katledilen devrimci gençlik önderlerinin pankartlarının taşındığı yürüyüşte üniversiteliler savaşı, emek düşmanı politikaları, yaşam tarzına yönelik müdahaleleri, konser yasaklarını ve mülteci düşmanlığını protesto etti

ODTÜ Devrim Yürüyüşü: Yasaklara, krize, savaşa karşı; geleceğimiz için…

ODTÜ Bahar Şenliği’nin 1993’ten beri bir parçası haline gelen ODTÜ Devrim Yürüyüşü bu yıl binlerce üniversitelinin katılımıyla gerçekleşti. Denizlerin idamının ve Kızıldere’nin 50. yılında Türkiye devrimci hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve Mahir Çayan’ın resimlerinin yer aldığı pankartlar taşındı.

Bahar Şenliği kapsamındaki konserlerin yasaklanmasına tepki gösteren üniversiteliler ekonomik krize, yaşam tarzına yönelik müdahalelere, kadına yönelik şiddete, mülteci düşmanlığına, kayyum rektörlerin uyguladığı keyfi yasaklara ve baskılara dikkat çeken pankart, döviz ve sloganlarla yürüyüşe katıldı.

Üniversiteliler adına yapılan açıklamada şöyle denildi: “ODTÜ öğrencileri olarak, savaşa karşı barışı, gericiliğe karşı bilimi, emperyalizme karşı özgürlüğü savunmaya, üniversitede haklarımız ve taleplerimiz için bir araya gelmeye devam edeceğiz. Tüm üniversite bileşenlerini, tüm üniversite gençliğini, tek adamın bizlere dayattığı koşulların karşısında mücadele etmeye, hayalini kurduğumuz eşit ve özgür geleceği birlikte mücadelemizle kurmaya çağırıyoruz.”

Binlerce üniversitelinin katıldığı eylem, Devrim Stadyumu’na isyan koşusuyla girilerek sonlandırıldı. DEVRİM yazacak şekilde mumları yakan üniversiteliler Çav Bella söyleyerek tribüne koştu.

DEVRİM yazıldıktan sonra sahne Yeni Türkü’nündü.

Yürüyüşten fotoğraflar:

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur