Mülkiye İnek Bayramı’nda altı yıl sonra yeniden “İmam” ve “İnek Duası”: Saldırmaya çalışan gericiler yuhlandı, Dekan salonu terk etti

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin geleneksel İnek Bayramı'nda altı yıl aradan sonra yeniden İmam ve İne Duası sahne aldı. Geleneksel mizansene saldırmaya çalışan gericiler ve salonu terk eden Dekan Orhan Çelik yuhlandı

Mülkiye İnek Bayramı’nda altı yıl sonra yeniden “İmam” ve “İnek Duası”: Saldırmaya çalışan gericiler yuhlandı, Dekan salonu terk etti

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin geleneksel İnek Bayramı başladı. Pandemi sebebiyle iki yıldır yapılamayan İnek Bayramı için Aziz Köklü Konferans Salonu’nda toplanıldı.

Gericilerin hedefindeki gelenek

İnek Bayramı’nın geleneksel bir simgesi olan temsili İmam ve İnek Duası, yıllardır gericilerin hedefinde. Geleneksel mizansende sarık ve cüppe giyen “İmam”, o yıl yaşanan gelişmelere dair mizahi bir dua okur, İnek Duası. Gericiler ise bu geleneksel mizanseni “dini değerleri aşağıladığını” iddia eder.

2016 yılında yapılan inek duasının hedef gösterilmesiyle imam kılığına giren üniversiteliye dava ve soruşturmalar açıldı. Bu hedef göstermenin ardından İmam’ın yerini “filozof”, İnek Duası’nın yerini de “İnekname” aldı.

İmam’ın dönüşü

Ancak bu senenin başında açılan dava sonuçlandı ve üniversiteli beraat etti. Davanın da beraatle sonuçlanmasının ardından İnek Duası’nı hazırlayan Kazgan ekibi, Mülkiyelilere bir sürpriz yaptı. “Filozof” kılığında sahneye çıkan üniversiteli, salondaki ışıkların kapanmasıyla kıyafetini çıkardı ve İmam kıyafetini giydi.

İmam’ın dönüşünü alkışlarla karşılanırken SBF Dekanı Orhan Çelik, salonu terk etti. Bir grup gerici ise kürsüye çıkıp İmam’a saldırmaya çalıştı. Saldırı püskürtülürken saldırmaya çalışan gericiler ve Dekan Çelik salon tarafından yuhlandı.

Eğitim Sen’in pankartı inidirilmek istendi

Eğitim Sen’in kampüse astığı “Tüllabın bayramını kutlarız” pankartı da Dekanlık tarafından kaldırılmak istendi. Ancak kaldırılmasına izin verilmedi. Eğitim Sen’in Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Mülkiye’de öğrencilerimizin geleneksel İnek Bayramı’nı kutlamak için astığımız pankartımız dekanlık tarafından kaldırılmak istendi, izin vermedik. Kampüs de bizim, gelenek de bizim, inek de bizim, bayram da bizim! Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!

İnek Bayramı’ndan kareler

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur