MGK öncesinde ABD’den olası Suriye operasyonu yorumu: “Suriye’nin kuzeyine operasyon istikrarı baltalar”

Milli Güvenlik Kurulu öncesinde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price olası Suriye operasyonu hakkında "Suriye'nin kuzeyine operasyon istikrarı baltalar" diyerek sıcak bakmadıklarını ifade etti

MGK öncesinde ABD’den olası Suriye operasyonu yorumu: “Suriye’nin kuzeyine operasyon istikrarı baltalar”

Milli Güvenlik Kurulu, yarın (26 Mayıs) Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. MGK gündeminde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında yürütülen Pençe-Kilit operasyonu ve Suriye’nin kuzeyine yeni operasyonun olması bekleniyor.

Erdoğan’ın son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz” açıklamalarından sonra operasyon gündeme gelmişti.

Washington ‘derin endişe’ duyuyor

VOA Türkçe’de yer alan habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine yapmayı istediği operasyona dair görüşlerini açıkladı. Price, Suriye’nin kuzeyinde herhangi bir yeni operasyonun bölgesel istikrarı daha da baltalayacağını ve IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleyi riske atacağını söyledi.

Price, Washington’un, Suriye’nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlerden derin endişe duyduğunu ve NATO müttefiki Türkiye’nin Suriye’deki askeri eylemlerine ilişkin 2019 yılı Ekim ayında yayınlanan ortak bildiriye uymasını beklediğini söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur