MGK bildirisinin özeti: Yeni savaşlara niyetliyiz ama izin verirler mi, ona bakacağız…

MGK Bildirisi'nde Suriye'nin kuzeyinde Kürtleri hedef alan yeni bir askeri müdahale niyeti ortaya konurken, uluslararası müttefiklerden "müttefiklik ruhuna uygun" davranmaları talep edildi. MGK öncesi ABD'den olası Suriye operasyonlarına karşı bir açıklama gelmişti

MGK bildirisinin özeti: Yeni savaşlara niyetliyiz ama izin verirler mi, ona bakacağız…

Tayyip Erdoğan’ın “Güney sınırlarımız boyunca 30 km derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz. Perşembe yapılacak MGK’de bu hususta kararlarımızı alacağız” sözleriyle işaret ettiği MGK toplantısı gerçekleşti.

Toplantı sonrası yayımlanan MGK Bildirisi’nde olası yeni sınır ötesi askeri müdahalelere ilişkin “Güney sınırlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyacının gereği olduğu belirtilmiştir” denildi.

“Uluslararası ittifaklarda her daim müttefiklik ruhu ve hukukunu yerine getiren Türkiye’nin aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmıştır” ifadeleri, ABD’nin olası yeni operasyonlara karşı tutum açıklamasını akla getirirken, devamında NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan Finlandiya ve İsveç’e gönderme yaptığı düşünülen şu ifadeler kullanıldı: “bilhassa insanlığın ortak düşmanı olan terörizme destek vererek ve himaye ederek uluslararası hukuku açıkça ihlal eden ülkelere, bu tutum ve davranışlarına son verme ve Türkiye’nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.”

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur