Medipol Hastanesi şantiyesi işçilerinin direnişi sonuç verdi: “Hak verilmez, alınır”

Bahçelievler Medipol Hastanesi şantiyesinde işçiler fazla mesai ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatları ve sigorta farklarını alamadıkları için direnişe geçti. İşçilerin direnişi bir günden kısa sürede sonuç getirdi ve anlaşma sağlandı

Medipol Hastanesi şantiyesi işçilerinin direnişi sonuç verdi: “Hak verilmez, alınır”

Bahçelievler Medipol Hastanesi şantiyesinde Erde Mühendislik taşeronu Emersan Elektrik çalışanı işçilere patron tarafından, işin bitimine yakın bir tarihte “Son maaşlarınızı alın ve gidin” denildi. İşçiler ücretleri dışında da alacakları için sendikaları DİSK/Dev Yapı-İş’le birlikte şantiye önünde direnişe geçti.

İşçiler fazla mesai ücretlerini, kıdem ve ihbar tazminatlarını talep ediyordu. Bu zamana kadar asgari ücretle çalışmamalarına rağmen sigortaları asgari ücret üzerinden yatırıldı. Bu farkın da kapatılması talep edildi.

Direnişe geçen işçiler bir günden kısa sürede kazanım elde etti. Patronla anlaşmaya varıldı.

İki haftada ikinci direniş

Aynı şantiyede iki haftada ikinci direniş gerçekleşmiş oldu. 10 Mayıs’ta haklı fesihle işlerini sonlandıran ancak alacaklarını alamayan başka bir işçi grubu, şantiye önündeki direnişle alacaklarının tamamını aldı. Sendika.Org’a konuşan DİSK/Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, kazanım elde ettikçe işçiler tarafından adres haline geldiklerini ifade etti. Demir, işçilerin alacaklarını alana kadar direnişi sürdüreceklerini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur