Kültür Bakanı tiyatrolara ‘dolaylı enerji desteği’ sağlandığını iddia etti, Moda Sahnesi yalanladı: “Sadece devlet desteği alanlara verilmiş”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tiyatrolara turne destekleri, bilet satın alma destekleri ve "dolaylı enerji desteği" verdiklerini ifade etti. Moda Sahnesi ise yaptığı açıklamayla desteğin sadece devlet desteği alabilen tiyatrolara verildiğini, haberlerinin bile olmadığını söyledi

Kültür Bakanı tiyatrolara ‘dolaylı enerji desteği’ sağlandığını iddia etti, Moda Sahnesi yalanladı: “Sadece devlet desteği alanlara verilmiş”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 11 Mayıs’ta Habertürk’te katıldığı programda Moda Sahnesi’ni ismini anmadan hedef göstermişti. Pandemi sürecinde tiyatrolara verilen destek konusunda konuşan Ersoy, tiyatrolara turne destekleri, bilet satın alma destekleri ve “dolaylı enerji desteği” verdiklerini ifade etti.

“Mevzuatlara uyduğu sürece…” diyen Ersoy, tiyatroların bu destekten faydalanmaları için “tiyatro belgesi” almalarını gerektiğini ve basit bir mevzuatlarının olduğunu ifade etti. Ersoy, siyasi saiklerle ayrımcılık yapılmadığını da ifade etti. Ersoy son olarak 490 tiyatronun bu kurallara uyduğunu ancak [Moda Sahnesi’ni kastederek] bir tiyatronun uymadığını söyledi.

Sadece devlet desteği alan tiyatrolara verilmiş

Ersoy’un bu ifadelerinin ardından Moda Sahnesi de bir açıklama yaptı. Açıklamada Bakan Ersoy’un bahsettiği desteğin 26-27 Mart’ta yapılan ve devlet desteği alan tiyatroların katılabildiği festivaldeki oyunların satın alınması yoluyla verildiği ifade edildi. ‘Dolaylı enerji desteği’ satın alma yoluyla sunulan desteğin içindeymiş.

Moda Sahnesi “Türk örf ve adetlerine uymadığı” için devlet desteği alamamış

Moda Sahnesi açıklamanın devamında şunları söyledi:

Moda sahnesi’nin bu festivalden haberi olmadı. Neden? Çünkü 2021-2022 devlet desteğinden yararlanamadı. Destek Yönetmeliği’nin 8. maddesine uygun bulunmadığı gerekçesiyle. Moda Sahnesi’nin destekten yararlandırılmamasının Destek Komisyonu’nda konuşulan gayriresmi gerekçesi ise “Türk örf ve adetlerine uymadığı” yönünde. Ragıp Ertuğrul ve Nihal Kuyumcu’nun Kasım ayında Tiyatro Tiyatro dergisine verdikleri bir röportajdan öğrendik bu bilgiyi.

Yani hem komisyon hem de komisyonun kararına onay veren bakanlık bürokratları ve bivat bakanın kendisi “siyasi” davranmışlardır. Sanatsal ölçütleri bir yana bırakarak, bunun, sanatı sansürlemek, sesini kesmek, kendine benzemeyenleri yok etmek anlamına geldiğini burada uzun uzun izaha gerek yok. Devlet desteğinden yararlanamadığı için de moda sahnesi 26-21 Mart’ta yapılan bu festivale zaten katılamazdı. Haberimiz bile olmadı.

“Başvurduk, geri çevrildik”

Moda Sahnesi Ersoy’un kendilerinin “gerekli belgeleri almadığı” yönündeki iddialarına da cevap verdi

Ayrıca, Bakanlık, Moda Sahnesi’nin söz konusu devlet desteği başvurusunu kabul etmiş, eksik evrak bildiriminde bulunmamış, dosyayı değerlendirmiş ve olumsuz sonuç bildirmiştir. Yani burada da Bakan Bey’in dediği gibi bir kayıt problemi yoktur. (Zaten Bakanlıkta kaydı olmayan tiyatrolar devlet desteğine başvuramıyorlar.) Ayrıca 2021 Eylül ayında Babamı Kim Öldürdü oyununu Ankara’da Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde Bakanlığın turne desteği kapsamında oynamış, ücretini almıştır. Bu oyun sürecinde de eksik evrak ya da “belge almama” gibi bir “sıkıntı” moda sahnesi’ne Bakanlık tarafından bildirilmemiştir. Öyleyse nereden çıktı bu “kuralları ben koyarım” iftirası? Yanıt bekliyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur