Konser yasaklarının yeni adresi Bursa, gerekçesi ‘kamu güvenliği’: Mem Ararat ve Aynur Doğan konserleri iptal edildi

Bursa'da Mem Ararat'ın konseri Valilik tarafından "kamu güvenliği" öne sürülerek iptal edildi. Aynur Doğan konseri de sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından iptal edildi

Konser yasaklarının yeni adresi Bursa, gerekçesi ‘kamu güvenliği’: Mem Ararat ve Aynur Doğan konserleri iptal edildi

Aynur Doğan, Apolas Lermi, Niyazi Koyuncu, Metin-Kemal Kahraman, Mikail Arslan, ODTÜ Bahar Şenliği’nde çıkacak olan Flört ve Gülinler, Yıldız Teknik Üniversitesi Bahar Şenliği’nde sahne alacak olan Manga ve Melek Mosso’nun ardından konser yasaklarına yenileri eklendi. Bu seferki yasakların adresi Bursa.

Kürtçe müzik de yapan Ararat’ın konserinin iptali, tepki topladı.

“Şarkılarımızı her dilde söylemeye devam edeceğiz”

29 Mayıs’ta Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Mem Ararat konseri Valilik tarafından ‘kamu güvenliği’ öne sürlerek iptal edildi. Konseri düzenleyen Ziz Müzik, yaptığı açıklamada tüm biletlerin tükendiğini ifade ederek şunları söyledi:

Müzik, sevgiyi ve özgürce bir arada yaşama duygusunu artırır. Ancak son günlerde yaşanan konser iptallerinden dolayı derin bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. Alınan kararlar toplum açısından kaygı vericidir.

Şarkılarımızı her dilde söylemeye, sevgimizi sanat ve müzikle büyütmeye ve sevgiyle kucaklaşmaya devam edeceğiz.

Konserin iptaline tepki gösteren Ararat, Twitter üzerinden hem Kürtçe hem Türkçe yaptığı açıklamada “Kürtçe’nin bütün ağız ve lehçelerinden şarkılarımızı söylemeye devam edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Aynur Doğan’a ikinci yasak

Bu dönemki konser yasaklarının ilki olan Aynur Doğan’a ikinci yasak da geldi. 31 Mayıs’ta Bursa Kültürpark Açıkhava sahnesinde konser verecek olan Doğan’ın konseri de sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından iptal edildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın paylaşımının altında Aynur Doğan konserini hedef gösteren kişilere Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen cevapta şu ifadeler yer aldı:

Merhaba, öncelikle bahsi geçen konser organizasyonu Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri ile ilgisi bulunmamaktadır. Organizasyonu düzenleyen şirket ile görüşülerek, belirtilen tarihte yapılacak olan konserin firma tarafından iptal edildiği bilgisi alınmıştır. Bilginize.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur