Katledilişinin 8. yıl dönümünde Barış Ataman, Mersin’de anıldı

13 Mayıs 2014 tarihinde Fransa’nın Lyon kentinde katledilen Öğrenci Kolektifleri üyesi Barış Ataman mezarı başında anıldı

Katledilişinin 8. yıl dönümünde Barış Ataman, Mersin’de anıldı

Barış Ataman Katledilişinin 8. yılında da (bugün) Mersin’de ailesi ve arkadaşları tarafından anıldı.

Ataman’ın mezarı başında yapılan anmada arkadaşları şunları söyledi:

Barış arkadaşımız mücadeleci ve cüretkardı. Siirt’ de devlet yetkililerinin de içinde olarak işlediği tecavüz suçunu isim isim teşhir etmişti yoldaşları ile birlikte. Ve bu iktidara ve devlete zeval getirmiş olacak ki, Barış’a devlet sırlarını açıklamaktan dolayı dava açılmış ve ceza verilmişti. Arkadaşımız nerede olursa olsun, gittiği Fransa’ da dahil, mücadeleci ve insani yönü çok güçlüydü. Hiç tanımadığı göçmenleri 3 ay evinde barındıracak kadar güçlüydü. Fakat aydınlatılmayan, suçluların bulunmadığı bir davaya dönüştü Barış’ın katledilmesi. Bir kaç ay boyunca takip edilerek sonunda öldürülmesi bizlere devletlerin bugün ki sistem açısından nerede durduklarını, kimleri savunduklarını bir kez daha göstermiştir.

Bizlere Barış’ ın Halkevi şubemizde asılı fotoğrafını görüp soran arkadaşlara onun nasıl katledildiğinden çok hayatı nasıl yaşadığını anlatıyoruz. Eşitlik, özgürlük, barış ve adalet mücadelesini anlatıyoruz. Ve hepimiz bununla onur duyuyoruz. Saygı, sevgi ve özlem ile anıyoruz.

Daha sonra konuşma yapan baba Musa Ataman ise Barış’ın yazdığı “Ölüler Diyarı” şiirini hatırlatarak, “Oğlum bu şiiri yazdığında ölüler kelimesini örgütsüz bir toplumla aynı anlamda kullanmıştı. Ölü kelimesi bir mecazdı. Faşizme karşı mücadele ölü olmakla yani örgütsüz olmakla verilmez, yalnızca örgütlü bir toplumla sağlanabilir demişti. Fakat arkadaşları, ailesi ve yoldaşları olarak Barış’a sözümüzdür, mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Son olarak ise mücadele arkadaşlarının” Barışa sözümüz devrim olacak, eşitliğin, adaletin, barışın ve özgürlüğün ülkesini er ya da geç kuracağız! ” sözleri ile anma sonlandırıldı.

Ne olmuştu?

Barış Ataman, 2010 yılında Siirt’te iki kız kardeşin cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından kentte protesto örgütlemişti. Siirt’te polis tarafından baskı ve tehditler sonucu Mersin’e dönen Ataman burada sokak ortasından haksız yere kendisini gözaltına almaya çalışan polise “imamın ordusu” dediği için 1,5 yıl hapis cezası almıştı. Bu süreçte üzerindeki baskı ve tehditler artan Ataman Fransa’ya iltica etti.

Lyon’a yerleşti. Hem okuyor hem de mücadelesine devam ediyordu. 13 Mayıs 2014 tarihinde saat 23.00 civarında Lyon’un merkezinde üzerine zift dökülerek yanmış halde bulundu.

Olaya savcılık el koydu. Aradan gecen zamana karşın soruşturmadan bir sonuç çıkmadı.

Ölümünün ardından okuduğu üniversite de arkadaşları, öğretmenleri, dernekler ve Fransız sol örgütler anmalar gerçekleştirdi.

Komünist Parti’nin Rhone bölgesi federal sekreteri Daniel Lebail yaptığı yazılı açıklamada Ataman’ın ölümünü, 9 ocak 2013’te Paris’ te katledilen üç kürt kadın devrimciyi hatırlattığını belirtti.

27 Mayısta Fransa’dan Türkiye’ye gelen Barış Ataman’ın cenazesi 28 mayısta Mersin’de toprağa verildi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur