Karadeniz’deki demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerden çay üreticilerine destek: “Taleplerini destekliyoruz”

Çay hasadı öncesinde belirledikleri 7 acil talep için il il, ilçe ilçe, köy köy binlerce imza toplayan çay üreticilerinin mücadelesine Trabzon, Rize ve Artvin'den çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve sendika destek açıklaması yaptı

Karadeniz’deki demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerden çay üreticilerine destek: “Taleplerini destekliyoruz”

Çay hasadı öncesinde belirledikleri 7 acil talep için il il, ilçe ilçe, köy köy binlerce imza toplayan çay üreticileri, bu imzaları Rize’deki Çaykur Genel Müdürlüğü’ne teslim etmişti. Trabzon, Rize ve Artvin’den çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve sendika çay üreticilerinin yürüttüğü mücadeleye destek açıklaması yaparak “Çay üreticilerinin taleplerini destekliyoruz” dedi.

Yapılan ortak açıklama şöyle

Çay üreticilerinin talepleri:

  • Yaş çay taban fiyatı 9 TL olmalıdır. Organik yaş çay fiyatı konvansiyonel çayın iki katı olmalıdır.
  • Çay gübre fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı üretici enflasyon oranında sübvanse edilmelidir.
  • Çay üreticisi özel sektör karşısında korunarak, taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklanmalıdır.
  • Halktan gizli hazırlanan, özel sektörü koruyan ‘Yaş Çay Yasa Tasarısı’ geri çekilerek üreticilerle yeniden hazırlanmalıdır.
  • Çayda kota ve kontenjan uygulamaları kaldırılmalıdır.
  • Mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır.
  • Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak, organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır.

Bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan, sadece üreticilerin değil, fabrikalarda çalışan işçilerin ve esnafın hayatı çay üzerinden şekillendiği bilinmektedir. Bu nedenle çay tarımının geleceği çay tarımı ile ilgilenenlerin de geleceğidir.

Biz aşağıda imzaları olan kurum veya kurum temsilcileri olarak üreticinin korunması için çay üreticilerinin belirlediği acil 7 talebi destekliyoruz.

İmzacı kurumlar:

Artvin CHP İl ve İlçe Örgütleri, Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan, Disk Genel İş Artvin  Şubesi, Eğitim İş  Artvin Şubesi, Tüm Emekli Sen Artvin Şubesi, CHP Rize İl Başkanlığı, DEVA Partisi Trabzon İl Başkanlığı, Denizin Asi Çocukları, İHD Rize Temsilciliği, KTÜ Öğrenci Kolektifi, Liseli Genç Umut, Gıda-İş Rize  Şubesi, SES Artvin İl Temsilciliği, Trabzon Halkevi, Tüm-Bel-Sen Artvin İl Temsilciliği, Hopa Liseli Genç Umut, Yeşiller ve Sol Parti Artvin İl Başkanlığı, Halkların Demokratik Partisi Artvin İl Örgütü, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Halkevleri, Artvin Eğitim Sen, CHP Trabzon İl Başkanlığı, Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şubesi, Demokrat Parti Trabzon İl Başkanlığı, İyi Parti Artvin İl ve İlçe Teşkilatları, Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanlığı, Yeşil Artvin Derneği, Kadın Savunma Ağı, Pazar Halkevi, Saadet Partisi Trabzon İl Başkanlığı, Trabzon Türkiye işçi Partisi, Trabzon Sol Parti İl Örgütü, TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu, Hopa Tüm Emekliler Sendikası

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur