İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de İbrahim Kaypakkaya anmaları

İstanbul Kadıköy'de Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve gençlik örgütlerinin yapmak istediği anmaya polis saldırdı. İzmir'de gençlik örgütlerinin eyleminde faşist provokasyon girişimi sosyalistler tarafından engellendi. Eskişehir'de Polen Gençlik Kültür Evi'nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tarafından anma yapıldı

İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de İbrahim Kaypakkaya anmaları

İstanbul Kadıköy’de Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve gençlik örgütlerinin yapmak istediği anmaya polis saldırısında 25 kişi gözaltına alındı. İzmir’de gençlik örgütlerinin eyleminde faşist provokasyon girişimi sosyalistler tarafından engellendi. Eskişehir’de Polen Gençlik Kültür Evi’nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tarafından anma yapıldı.

İstanbul

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) ve gençlik örgütleri, öldürülmelerinin yıldönümünde devrimci önderler İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler olarak bilinen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner’i andı.

Kadıköy’de bulunan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi önünde buluşan BMG ve gençlik örgütleri “İbrahim Kaypakkaya ve Dörtleri Birleşik Mücadelemizde Yaşatacağız” ve “Katledilişinin 49’uncu yılında gençlik İbo’nun yolunda” pankartları açarak, devrim şehitlerinin fotoğraflarıyla Süreyya Operası önüne yürümek istedi. Kitlenin önünü kesen polis, eylemin yasaklı olduğunu iddiasıyla engellemeye çalıştı.

BMG ve gençlik örgütleri polise, “İbo, Deniz, Mahir sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Yaşasın birleşik mücadelemiz” sloganlarıyla yanıt verdi.

Söz alan Muhammed Hizmetçi, “Bugün mayıs ayında katledilenleri anmak için buradayız. Bugün bu topraklarda katledilen devrimciler unutulmadı demek için buradayız. Denizler, Sinan Cemgiller, İbolar, Dörtler, Onlar, kavgamızda yaşıyorlar. Bu topraklar devrim topraklarıdır” ifadelerini kullandı.

BMG ve gençlik örgütleri polis ablukası altına alınırken, basın emekçileri de işkenceyle ablukanın dışına çıkarıldı.

Kalkanlarla bir çember oluşturan polis, alanın içinde BMG ve gençlik örgütlerine saldırdı. Saldırıya karşı “Devrimci irade teslim alınamaz” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları yükseldi.

Bu sırada basın emekçilerinin de görüntü alması engellenmeye çalışıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Musa Piroğlu’nun da destek verdiği eylem boyunca “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “İçeride, dışarıda hücreleri parçala”, “Mayıs şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

25 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Fatih Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İzmir

İzmir gençlik örgütleri devrimci önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler; gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın isimlerini Alsancak’ta haykırdı. Üzerinde Kaypakkaya, Karer ve Dörtler’in fotoğraflarının yer aldığı “Bu çelik aldığı suyu unutmayacak. İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler kavgamızda yaşıyor” yazılı pankartla Alsancak’ta yürüyüş yaptı.

“Kaypakkaya yaşıyor, gençlik direniyor”, “Mayıs şehitleri ölümsüzdü”, “18 Mayıs’ı unutma unutturma” sloganlarının atıldığı yürüyüş Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sona erdi. Gençlik örgütlerinin eylemine HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve HDP İzmir İl Eşbaşkanı Çınar Altan ile il yöneticileri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri katıldı.

Devrim ve sosyalizm şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı.

SGDF MYK Üyesi Gamze Toprak, Gazi ayaklanmasının komutanı Hasan Ocak’ı anarak sözlerine başladı. Ocak’ın ölümsüzlüğünün 27. yılında ismini üniversitelerden, liselerden, sokaklardan kent meydanlarına taşıdıklarını kaydeden Toprak, Kadıköy’de yapılmak istenen anmaya yönelik saldırıya tepki gösterdi.

Toprak, “Bizler İboların, Hakilerin, Dörtlerin izinden gençliği örgütlemek ve direniş ruhuyla, özgürlüğü kazanacağımızı sözümüzün kent meydanlarında vermek için buradayız. Ser verip sır vermeyenlerin devrimci iradesi bugün de mücadelemize yol gösteriyor. Yol gösteriyor çünkü onlar Türkiye ve Kürdistan birleşik devriminin, mücadelemizin kopmaz bağlarını oluşturuyor. Çünkü onlar faşizme karşı özgürlüğü kazanma çağrısını bize gösteriyor. Bugün bulunduğumuz her alanda bu çağrıya gençlik örgütleri olarak kulak veriyoruz” dedi.

Toprak’ın konuşması sırasında bir kişi provokasyon yaratmaya çalıştı. Provokasyon girişim, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Biji Kürdistan biji azadi” sloganlarıyla engellendi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da devrim şehitlerini andı. Paris komününden bugüne bütün savaşların aslında sınıf savaşı olduğunu, bütün toplumsal mücadelelerin sınıf mücadelesi olduğunun altını çizen Kemalbay, “Egemen güçler halkların, işçilerin, emekçilerin, sosyalistlerin, devrimcilerin sınıf mücadelesini terörize etmeye çalışsa da; devrimci liderleri, önderleri, devrimci mücadeleye katılanları kriminalize etmeye çalışsa da biliyoruz ki bu yoksul emekçi, halk kitleleriyle, sınıflarla, ezilen halklarla yok sayılan toplumun geniş kesimleriyle sermaye sınıfı arasında egemen otoriter güçler arasında yürütülen bir mücadeledir” dedi.

Eskişehir

Devrimci önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler şahsında devrim ve özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler Eskişehir’de Polen Gençlik Kültür Evi’nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tarafından anıldı. Anmada, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası dolayısıyla gözaltında kayıplara karşı yürütülen mücadeleye de dikkat çekildi.

Saygı duruşuyla başlayan anmada, devrim şehitlerinin mücadele hayatını anlatan bir sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Daha sonra yapılan konuşmalarda, İbrahim Kaypakkaya’yı, Kürdistan devriminin önderlerinden Haki Karer’i ve 12 Eylül faşizminde Amed zindanlarında karanlığa meşale olan Dörtler’in mücadelesinin süreceği kaydedildi.

Hasan Ocak’ın kaybedilmesi ile başlayan Cumartesi Anneleri’nin mücadelesine dikkat çekilen konuşmalarda, “Hasan Ocak, İbrahim Kaypakkaya, Dörtler ve Haki Karer şahsında tüm devrim şehitlerini mücadelemizle anıyoruz” denildi.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur