İspanya’da tırmanan enflasyona karşı on binler grevde

İspanya'da artan enflasyon karşısında farklı işkollarında on binlerce işçinin katıldığı grevler birbiri ardına patlak verdi

İspanya’da tırmanan enflasyona karşı on binler grevde

Fotoğraf: WSWS

Avrupa’da son dönemdeki en yüksek enflasyon değerlerinin kaydedildiği bir süreçte İspanya’da toplamda on binlerce işçinin katıldığı grevler patlak veriyor. Farklı iş kollarından işçiler art arda greve çıkarken maaş zammı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ediyor.

WSWS’de yer alan habere göre grevler, Podemos bağlantılı İşçi Komisyonları (CCOO), sosyal demokrat Genel İşçiler Sendikası (UGT) ve İspanyol İşverenler Konfederasyonu (CEOE)arasında Beşinci İstihdam ve Toplu Sözleşme (AENC) konulu görüşmelerin ardından gerçekleşti. AENC, sözleşmeler ve ücret artışları için ülke çapında bir çerçeve belirleyen bir tür toplu sözleşme.

Sendikalar 2022’de yüzde 3,5, 2023’te yüzde 2,5 ve 2024’te yüzde 2 artış talep ederken, işverenler bu zamları da vermek istemeyip işçilerin enflasyon altında daha da ezilmesini istiyor. Enflasyon yüzde 8,3’ken sendikaların bunun çok altında zam talep etmesi, toplumsal bir patlama olmaması için müzakere edildiği yorumları yapıldı.

Şu anda İspanya’da 9 milyon işçi, çalışma saatleri, takvim ve maaş konusunda toplu sözleşme olmaksızın veya süresi dolmuş bir sözleşme kapsamında çalışmaktadır.

Farklı işkollarından işçilerin eylemleri şöyle:

  • Metal işçileri

Coruña eyaletinde, CCOO ve UGT sendikalarında örgütlü 16 bin metal işçisi 5, 12 ve 18-19 Mayıs tarihlerinde greve gitti. İşçilerin talepleri alım gücünü korumak, artırmak ve bu hakların taşeron şirketlerdeki işçilere de genişletmek.

UGT ve CCOO, 2 Haziran’dan itibaren yakınlardaki Cantabria’da 20 bin metal işçisini süresiz greve çağırdı. Ancak sendikalar Coruña ve Cantabria’daki çelik işçilerini birleştirmek için hiçbir girişimde bulunmadı. Cantabria’daki Pymetal’de patron,  2022’de yüzde 2 ve 2023’te yüzde 2,25 ile mevcutenflasyon seviyesinin çok altında bir ücret artışı istiyor.

  • Çağrı merkezi işçileri

13 Mayıs’ta sendikalar, haftalık 30 saatlik ortalama aylık ücretlerin 800 avro olduğu bir sektörde, ücret artışları için çağrı merkezi çalışanlarına ulusal grev çağrısında bulundu. Sendikalara göre, 120 bin işçinin yaklaşık yüzde 85’i greve gitti. Son üç yılda sektördeki işçiler alım güçlerinin tahmini olarak yüzde 16’sını kaybetti. Bundan sonra sendikalar, yeni bir toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar ayda bir gün grev yapacaklarını söyledi.

  • Tekstil işçileri

Aynı gün Bask ülkesinde tekstil, genel ve deri ve ayakkabı sektörlerinde çalışan yaklaşık 11 bin işçi sendikaların çağrısıyla greve gitti. Bölgenin başkenti Bilbao’da yüzlerce protestocu yürüdü. Tekstil sektörü için 2015, deri sektörü için 2018 ve ayakkabı sektörü için 2007 yılından bu yana toplu sözleşme yapılmadı.

  • Taksi şoförleri

Barselona’da yüzlerce taksi şoförü Katalonya’da araç çağırma sektörünün tarihindeki en önemli gösterilerden birinde sokaklara döküldü. Protesto yaklaşık 4 bin aracı bir araya getirdi. Onlarca taksi, Barselona’daki Gran Via’nın kalbindeki üç merkezi şeridi doldurdu ve ardından yavaş bir yürüyüşle Katalonya Parlamentosu’na gitti.

  • Öğretmenler

Katalonya’da öğretmenler, bölgesel hükümetler tarafından eğitim sisteminde on yıllardır uygulanan kemer sıkma politikalarına ve Anayasa Mahkemesi’nin derslerin yüzde 25’inin İspanyolca olarak yapılmasını gerektiren son gerici kararına karşı haftalık iş bırakma eylemleri yapıyor.

  • Doktorlar

Madrid bölgesinde 11 bin doktor, toplam istihdamın yüzde 50’sini aşan geçici sözleşmelere karşı 10 günlük grev ilan etti. CCOO ve UGT grevi iptal etti ama diğer sendikalar ve tıp dernekleri greve devam etti.

Daha küçük işyerlerinde de grevler var

Son haftalarda, ülke genelinde yüzlerce işçiyi içeren daha küçük grevler patlak verdi. Bunlar arasında Bask bölgesindeki Osakidetza hastanelerinde ve ruh sağlığı kliniklerinde çalışan işçiler, Navarre’deki yaşlılar evlerindeki işçiler, Bizkaia’daki temizlik işçileri, Terrassa ve Ourense’deki toplu taşıma işçileri ve Cordoba’daki LGC fabrikasındaki işçiler var. Barselona’da H&M giyim mağazalarındaki 200 işçi, yabancı dil ikramiyesi talep etmek için grev çağrısı yaptı.

Yeni grevler yolda

Yeni grev çağrıları artıyor. Ryanair pilotları ve kabin ekibi bu yaz İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde grev yapabilir.

İspanya’nın devlete ait posta hizmetleri şirketi Correos’ta CCOO ve UGT, kamu posta hizmetinin kapatılmasına karşı 1, 2 ve 3 Haziran’da grev çağrısında bulundu.

Sendika.Org, WSWS

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur