ILO’dan pandemi sonrası raporu: Emekçiler ve kadınlar cephesinde toparlanma yok, yoksulluk daha da arttı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Çalışma Yaşamı Gözlemi isimli raporunda sunduğu verilerle pandeminin başını referans aldığımızda emekçiler ve kadınlar cephesinde bir toparlanmanın olmadığını, eşitsizliğin ve yoksulluğun daha da derinleştiğini bir kez daha ortaya koydu

ILO’dan pandemi sonrası raporu: Emekçiler ve kadınlar cephesinde toparlanma yok, yoksulluk daha da arttı

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Çalışma Yaşamı Gözlemi isimli raporunda, pandemi sonrasındaki gelişmelere dair istatistikler sundu. Ukrayna’daki savaş başta olmak üzere küresel krizlere değinen ILO, “toparlanmanın terse döndüğünü” ifade etti.

Rapora göre emekçiler ve kadınlar cephesinde pandeminin başını referans aldığımızda bir toparlanma yok. Eşitsizlik derinleşirken yoksulluk arttı. Savaşlar ve küresel krizler de yine en çok emekçileri ve kadınları etkiledi.

Yoksulluk arttı

ILO raporuna göre, zengin ve yoksul ekonomiler arasındaki büyük ve daha da büyüyen ayrışma, toparlanmanın temel özelliği olmaya devam ediyor. Yüksek gelirli ülkeler, çalışma saatlerinde toparlanma yaşarken, kriz öncesi düzeyle karşılaştırmalı olarak, düşük gelirli ülkeler  yüzde 3,6 ve düşük-orta gelirli ülkeler yüzde 5,7 olmak üzere, 2022 birinci çeyrekte önemli gerilemeler yaşadılar. Bu ayrışma trendinin 2022 ikinci çeyrekte daha da kötüleşmesi olası görülüyor.

Küresel salgının başlangıcından iki yılı aşkın süre sonra, çalışma yaşamındaki birçok insan, pandemi şartlarının altında hâlâ eziliyor.

Emekçilerin gelirleri düştü

Çalışanların çoğunluğu için emek geliri henüz toparlanmadı. 2021 yılında, her beş çalışandan üçü, emek gelirinin 2019 sonundaki düzeyine bile gelemediği ülkelerde yaşıyordu.

Kadın emeği daha çok etkilendi

Küresel salgın sırasında, çalışılan saatlerde cinsiyete dayalı açık da arttı. 2022 başında, küresel çalışılan saatlerde cinsiyete dayalı açık, zaten büyük bir açığın mevcut olduğu kriz öncesi düzeye göre 0,7 yüzdelik puan daha büyüdü. En ağır etkilenenler, kayıtdışı çalışan kadınlar oldu. Gelir grupları bakımından da cinsiyete dayalı açığın en yüksek olduğu ülkeler düşük ve orta gelirliler oldu.

İşsizlik artıyor

2021 sonu ve 2022 başlarında ileri ekonomilerdeki boş kadrolarda keskin artış, iş arayanlara göre boş kadro sayısının arttığı bir duruma yol açtı.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur