İHD 528. F oturması: “Hasta mahpus Abdurrahman Yıldırım serbest bırakılsın”

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu'nun F Oturmaları'nın 528'incisinde 26 yıldır mahpus olan Abdurrahman Yıldırım'ın sağlık durumu gündeme getirildi

İHD 528. F oturması: “Hasta mahpus Abdurrahman Yıldırım serbest bırakılsın”

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu’nun cezaevlerindeki hasta mahpusların sorunları ve tedavi haklarının engellenmesine dikkat çekmek amaçlı yaptıkları F Oturmaları’nın 528’incisinde 26 yıldır mahpus olan Abdurrahman Yıldırım’ın sağlık durumu gündeme getirildi.

1996 yılından bu yana hapiste tutulan Abdurrahman Yıldırım, yakalandığında yaşanan bir patlama nedeni ile başına isabet eden dört şarapnel parçası nedeni ile ameliyat edilmiş, iki parça çıkartılmış, ancak  müdahale edilmesi durumunda hayati risk yaratacak olan beyin zarına yakın iki parça çıkartılamamıştır. Yıldırım, bu durumun yarattığı  ve günbegün ağırlaşan ciddi risk ve rahatsızlıklarla yaşamını sürdürmek durumunda kalmıştır.

İHD İstanbul Şubesi’nin önünde yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Rahatsızlığına ve rahatsızlığının gerektirdiği özenli tedavi ve bakım ihtiyacına rağmen Elbistan E Tipi, Konya E Tipi, Sincan F Tipi, Buca Kırıklar, Bolu F Tipi, Sincan F Tipi ve İzmir Şakran T Tipi Hapishanelerine sevk edilen Yıldırım, Sincan’a götürüldüğü sırada ring aracının kaza yapması sonrası yaralanarak bir süre hastanede tedavi görmüş, ancak hemen ardından halen tutulmakta olduğu İzmir Şakran 3 Nolu T Tipi Hapishanesine gönderilmiştir.

Ailesinin komisyonumuza verdiği bilgiye göre: Tedavisi engellenmekte ve sürekli kullanması gereken ilaçların verilmemektedir. Ankara Devlet Hastanesi tarafından ‘ Cezaevinde Kalamaz Raporu’ verilmesine rağmen, Yıldırım tek kişilik hücrede tutulmaktadır.

İzmir Barosu önünde başlatılan Hasta Mahpuslar için Adalet Nöbeti eylemine katılan annesi yaptığı açıklamada “Oğlumun kullandığı ilaçlar kendisine verilmiyor, oğlumun tam teşekküllü bir hastanede tedavi olabilmesi için serbest bırakılması gerekiyor” demiş, Cumhurbaşkanlığına seslenerek “Ellerini vicdanına koysunlar, biz anneleri dinlesinler, yüreğimiz yanıyor, adalet nöbeti keyiften başlamadı. Hapishanelerdeki tutuklular üzerindeki baskının son bulması gerekiyor, oğlum 26 yıldır bu şekilde yaşamaya çalışıyor bir çözüm bulunsu” çağrısında bulunmuştur.

Ankara Devlet Hastanesi tarafından verilen “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen hapiste tutulan ve tedavisi aksatılan Yıldırım’ın sağlık ve yaşam hakkı ağır tehdit altındadır.

Açıklama Abdurrahman Yıldırım’ın ve tüm hasta mahpusların serbest bırakılması çağrısıyla sonlandırıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur