HDK, HDP, DBP ve TJA’dan savaşa karşı eylem: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

HDK, HDP, DBP ve TJA'nın çağrısıyla Taksim Tünel'de savaşa karşı eylem yapıldı

HDK, HDP, DBP ve TJA’dan savaşa karşı eylem: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

HDK, HDP, DBP ve TJA, Türkiye’nin KDP ortaklığında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde sürdürdüğü saldırıları Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde protesto edildi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA) Türkiye’nin Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik saldırısını protesto etti.

Yürüyüşe DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve HDP milletvekilleri Sezai Temel, Nejdet İpekyüz HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, Barış Anneleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda HDP ilçe Yöneticisi ile yurttaş katıldı. Kitle yürüyüşte “Tecrit insanlık suçudur”, “Onurlu bir barış”, “Bimre xiyanet” dövizleri taşıdı.

Yürüyüşe geçen kitle, polisler tarafından Rus Konsolosluğu önünde ablukaya alındı. “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları atan kitleye polis saldırdı. HDP Milletvekili Sezai Temelli polis ablukası altında açıklama yaptıktan sonra polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Abluka içerisinde açıklama yapan HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, savaşın yoksulluk olduğunu ve çocukların ölümüne neden olduğunu belirterek herkesi barıştan yana olmaya çağırdı. Abluka içerisinde açıklamaya müdahale etmek isteyen polisin tavrına karşılık kitle sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atarak cevap verdi.

Yürüyüş sonrası HDP İstanbul İl Örgütü polisler tarafından ablukaya alındı. Kitle ablukayı alkışlarla aşarak yürüyüşü sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur