Gezi Davası’ndaki hukuksuz karara karşı başlatılan Adalet Nöbetleri 23. gününü geride bıraktı

TMMOB ile ona bağlı meslek örgütleri, Gezi Davası'nda verilen kararla tutuklanan arkadaşları serbest bırakılana kadar her gün saat 17.00-20.00 arasında İstanbul, Ankara ve İzmir'de Mimarlar Odası şubeleri önünde Adalet Nöbeti'ne devam ediyor

Gezi Davası’ndaki hukuksuz karara karşı başlatılan Adalet Nöbetleri 23. gününü geride bıraktı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, aralarında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi yüksek mimar Mücella Yapıcı, İstanbul Mimarlar Odası avukatlarından Can Atalay, şehir plancısı Tayfun Kahraman’ın da bulunduğu 8 kişi hakkında Gezi Davası’nda verilen karara karşı şube binası önünde nöbete başladı. TMMOB ve ona bağlı meslek örgütleri, arkadaşları serbest bırakılana kadar her gün saat 17.00 ile 20.00 arasında bina önünde olacaklarını belirttiler. Öte yandan Ankara ve İzmir’de de nöbetler sürüyor.

Gezi Davası’nda 25 Nisan günü Osman Kavala hakkında hükümeti kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, casusluk suçlamasından beraat kararı verildi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verildi. Hepsinin tutuklanmasına karar verildi.

“Karanlık gider Gezi kalır” diyerek başlatılan adalet nöbeti her gün saat 17.00 ile 20.00 saatleri arasında birçok ilde TMMOB Mimarlar Odası binaları önünde devam ediyor.

İstanbul

“Karanlık gider Gezi kalır. Hukuksuz tutuklamalara karşı adalet nöbetindeyiz” ve “Hepimiz Gezi’deydik. Gezi davasında verilen hukuksuz kararı tutuklamaları kabul etmiyoruz” pankartlarının binaya asıldığı nöbette bugün (18 Mayıs) 23. gün geride bırakıldı.

Nöbeti bugün Gıda Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, Tüketiciyi Koruma Derneği ve Bakırköy Kent Savunması sürdürdü.

Nöbete bugün ayrıca İstanbul Barosu, HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, Fatih Dayanışması, İstanbul Kent Konseyi ve Sosyalist Dayanışma Platformu destek ziyaretinde bulundu.

Ankara

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde devam eden Adalet Nöbeti’ni bugün Gıda Mühendisleri Odası sürdürdü.

İzmir

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi önünde devam eden Adalet Nöbeti sonrası “Gezi’ye, emeğimize ve mesleğimize sahip çıkıyoruz” eylemleri kapsamında Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne geçildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur