Fiili mücadele hukuki zaferi de getirdi: Ordu Korgan’daki HES projesi yargıdan döndü

Ordu’nun Korgan ilçesinde yapılmak istenen HES'e karşı halkın fiili mücadelesi şirketin çalışmalarını durdurdu, hukuki zafer de peşinden geldi

Fiili mücadele hukuki zaferi de getirdi: Ordu Korgan’daki HES projesi yargıdan döndü

Ordu’nun Korgan ilçesinde yapılmak istenen HES için imar değişikliği projesinin yayımlanması sonrası Ordu Çevre Derneği Çiftlik Mahallesi’nde bilgilendirme toplantısı yaptı. Sonrasında halk şirketin derede yapmak istediği çalışmaları fiili mücadele vererek durdurdu. Şirketin her gelişinde dereye inerek şirketin çalışmasına izin vermeyen halk, imar değişikliği için hukuksal süreci de başlattı.

HES için iki dava açıldı. Davayla ilgili bilgi veren kendisi de Çiftlik Mahallesi’nden olan Avukat İsmail Topçuoğlu şunları söyledi:

Ordu ili Korgan ilçesi Keş Deresi üzerine yapımı planlanan Balamir HES projesinin iptaline yönelik başlattığımız hukuk mücadelesi sonuç verdi. Ordu 1. İdare Mahkemesi Balamir HES projesinin yapımı için hazırlanan imar planlarının iptaline karar verdi. Ayrıca Ordu 2. İdare Mahkemesi de HES şirketinin almış olduğu ÇED raporunun iptali için açtığımız davada şirketin yaptığı çalışmaların kaçak olduğunu, yaptığı ve sonra yıkılan şantiyenin kaçak olduğunu, şirketin gerekli mülkiyet işlemlerini bitirmeden ve gerekli izinleri tamamlamadan işe başlamaya çalıştığını tespit ederek, yasadışı çalışmaların hukuken korunamayacağına ve ÇED raporunun da iptaline karar vermiştir. Yaptığımız fiili ve hukuki mücadele de bize inanan, destek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

Birlikteliğin ve dayanışmanın ödülü

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de şunları söyledi:

Korgan halkı birlikteliğinin ve dayanışmasının ödülünü aldı. Kadın erkek birlikte derelerine sahip çıktılar. Halkın mücadelesinden biz de öğrendik. Korgan deneyimi Gölköy’deki HES için açtığımız davaya da örnek oldu. Korgan gibi Gölköy’deki HES için yapılmak istenen imar değişikliğini iptal ettirdik. Emek veren herkesi kutluyorum.

Çiftlik Mahallesi halkının mücadelesinden kareler

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur