Eskişehir Valiliği’nin etkinlik yasağına yönelik yürütmeyi durdurma talebi reddedildi: “Asılsız ihbarlar yasak gerekçesi olarak kullanılıyor”

Eskişehir'de gericilerin hedefi olan AnadoluFest'tin yapılmaması için kent genelinde ilan edilen 15 günlük etkinlik yasağına yönelik yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. Valilik savunmasında "terör tehlikesini" bahane etti

Eskişehir Valiliği’nin etkinlik yasağına yönelik yürütmeyi durdurma talebi reddedildi: “Asılsız ihbarlar yasak gerekçesi olarak kullanılıyor”

Eskişehir’de kent muhalefetini baskılamak ve gericilere alan açmak için bir süredir kullanılan eylem etkinlik yasağı kararları uygulanmaya devam ediyor. Birinci Onur Yürüyüşü’nü asılsız “molotof kokteyli saldırısı” ihbarı nedeniyle yasaklayan Eskişehir Valiliği, 12-15 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan AnadoluFest isimli etkinliği de benzer gerekçelerle yasakladı.

Kentte gericilerin festivali hedef alması sonucunda 15 gün kent genelinde eylem etkinlikleri yasaklayan Valiliğin kararına karşı açılan yürütmeyi durdurma davasında karar çıktı.

Halkevleri Hukuk Dairesi tarafından Ekişehir İdare Mahkemesi’nde açılan davada, Valiliğin yasak kararının durdurulması talep edildi.

Terör bahanesi

Davanın açılmasının ardından Mahkemeye savunma veren Eskişehir Valiliği, çeşitli terör grupları tarafından etkinliğin hedef alınabileği, emniyetin buna ilişkin raporları olduğu bahanediyle talebin reddedilmesini istedi. Valilik savunma dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

DEAŞ, PKK/KCK ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda ülkemiz genelinde ses getirecek eylem hazırlığı içinde bulundukları, DEAŞ terör örgütü ile ilgili istihbari bilgi bulunduğu, Emniyet teşkilatının sunduğu bilgi ve belgelerin dava konusu işlemin sebep unsurunu oluşturmak için yeterli ve kuvvetli olduğunun değerlendirildiği ve suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike olarak görüldüğü, Anadolu Fest Müzik Festivalinin yapılacağı mola tesislerinin yerleşim yerlerine yakın olması, kamu güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek birçok grubun giriş ve çıkışının denetlenemeyeceği bir bölge olması, benzer etkinlikler planlanırken gelişigüzel yer seçimi yapılması, gerekli izinlerin son günlere bırakılması, daha önceki yıllarda yapılan etkinliklerde mevzuat kapsamında suç sayılan birçok fiilin tespit edilmiş olması hususları göz önünde bulundurulmadan etkinlik planlandığı,20/04/2022 tarihinde Bursa’da yapılan saldırıyı üstlenen şahısların halen yakalanmadığı göz önünde bulundurulduğunda düzenlenmek istenen etkinliğin risk taşıdığı belirtilerek yürütmenin durdurulması isteminin ve davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

Valiliğin savunmasını dikkate alan mahkeme yürütmeyi durdurma talebini reddetti.

Her eylemde başka örgüt öne sürülüyor

Konuya ilişkin Sendika.Org’a konuşan Halkevleri Hukuk Dairesi avukatlarından Şahap Arpacı, gericiler tarafından hedef alınan etkinliklerin “terör örgütlerinin hedefi” olacağı bahaneleri ile sık sık yasaklandığını dile getirdi. Birinci Onur Yürüyüşü’nün de asılsız “molotof kokteyli saldırısı” nedeniyle yasaklandığını ifade ederek şunları söyledi:

Kent muhalefetinin etkinliklerini, Eskişehir’in kültürel ve sosyal hareketliliğini terör gerekçesiyle yasaklamak Eskişehir’de olağan bir yönetim biçimi haline gelmiştir. Kent genelinde gericilere alan açmak için Valilik bu yasaklara sarılıyor. Kent muhalefetinin eylem ve etkinlikleri, kentte yapılacak konserler, önce gericiler tarafından hedef gösteriliyor. Daha sonra Valilik bir terör riski ortaya atarak eylem etkinlik yasağı getiriyor. Eskişehir Valiliği temel hak ve hürriyetleri yasaklarken önce olağanüstü hal dönemini, ardından pandemiyi ve şimdi de soyut ve istihbari terör gerekçesini öne çıkarıyor. Bugün gericilerin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi önünde yaptığı eylem de bu yasak kapsamında ancak görüyoruz ki Valiliğin yasağı yalnızca kendinden olmayanlar için geçerli.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur