Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu: “Bu şehri yasakçı zihniyetle yönetemezsiniz”

Eskişehir'de 9 Mayıs'ta ilan edilen 15 günlük eylem ve etkinlik yasağıyla kentte düzenlenmesi planlanan Anadolu Fest de yasaklandı. İslamcı örgütlerin de destek verdiği bu yasak kararına karşı Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu, Gökkuşağı Cafe'de bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamada "Bu şehri yasakçı zihniyetle yönetemezsiniz" denildi

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu: “Bu şehri yasakçı zihniyetle yönetemezsiniz”

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu, Gökkuşağı Cafe’de bir araya gelerek Valiliğin 15 günlük etkinlik yasağı ile iptal olan Anadolu Fest hakkında açıklama yaptı.

Eskişehir’de 9 Mayıs’ta ilan edilen 15 günlük eylem ve etkinlik yasağıyla kentte 12, 13, 14, 15 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan ve çok sayıda sanatçının konserini içeren Anadolu Fest de yasaklanmış oldu. İslamcı örgütlerin de destek verdiği bu yasak kararına karşı Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu, Gökkuşağı Cafe’de bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamada “Bu şehri yasakçı zihniyetle yönetemezsiniz” denildi.

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı açıklamada “Bu yasaklama kararında ifade edilen gerekçelerin tutarlı hiçbir yanı yoktur. Bu gerekçeleri bizim aklımız kabul etmiyor; insan hakları kabul etmiyor, hukuk kabul etmiyor, yasalar kabul etmiyor. Bizimle, Eskişehir halkıyla alay etmekten vazgeçin. İnsan haklarını, hukuku katletmekten vazgeçin!” denildi.

Daha önce de Onur Yürüyüşü ve zamlara karşı yapılan eylemler için yasak kararlarının çıkartıldığı hatırlatılan açıklamada “Bu yasak kararı ile de toplantı ve yürüyüş yapma özgürlüğü, düşünceyi ifade etme özgürlüğü, sosyalleşme hakkı, sanatsal üretim ve paylaşma hakkı, kendini gerçekleştirme hakkı yok ediliyor. Kimse bizden, haklarımızın kullanılmasına engel getirildiği bir ortamda sessiz kalmamızı beklemesin! Sessiz kalmayacağız! Dünya insanlığının ortak kabulü olan haklarımızı savunmaya devam edeceğiz! Sayın Vali yasakçı zihniyetten vazgeçiniz! Bu şehri yasakçı zihniyetle yönetemezsiniz!” denildi.

Açıklamanın sonunda şunlar ifade edildi:

Kamu düzeni ve kamu güvenliği yaşadığımız çağda yasaklamalarla sağlanamaz. Kentte yetkili makamlarca gerekli önlemlerin alınması ve ancak tüm toplumsal kesimlerin hak ve özgürlüklerini kullanmalarının sağlanmasıyla kamu düzeninin gerçekleşebileceği çok açıktır. Eskişehir’i afaki değerlendirmelerle ve valilik kararlarıyla evrensel haklardan mahrum bırakmaya çalışmak bir zaafiyet göstergesidir. Halk şenliklerinde, konserlerde, festival alanlarında, sokaklarda ve meydanlarda gerekli önlemleri almak ve gençlerin özgürce eğlenmelerini sağlamak devletin yükümlülüğüdür.

Emek ve Demokrasi Platformu olarak demokrasiye, laikliğe ve özgürlüğe sahip çıkıyoruz. En önemlisi Eskişehir’e ve şehrimizin kültürel sosyal dokusuna sahip çıkıyoruz. Kentimizin yasaklarla anılmasını istemiyoruz. Keyfi ve gerici uygulamaları olağan bir yönetim şekline dönüştüren Eskişehir Valisini demokratik, laik sosyal hukuk devletinin gereklerini yerine getirmeye ve hukuksuz yasaklama kararını kaldırmaya bir kez daha çağırıyoruz.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur