EnerjiSA işçilerinin aileleri işçilerin gözaltına alındığı yerde eylemde: “Eşlerimiz burada direnirken biz de açlık ve yoksulluğa karşı direniyoruz”

Direnişteki EnerjiSA işçileri Sabancı Holding önünde gözaltına alındıktan sonra aileleri, işçilerin gözaltına alındığı yerde açıklama yaparak işçilerin işe iade edilmesini talep etti

İstanbul Valiliği işten atıldıkları için direnişte olan EnerjiSA işçilerinin eylem yaptığı Sabancı Holding’in bulunduğu sokak ve çevresinde eylem yasağı koydu. Sabancı Center önünde yaptığı oturma eylemine saldıran polis DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin ve Kurucu Genel Başkan Kamil Kartal’ın da aralarında olduğu 7 işçiyi gözaltına aldı.

İSTANBUL VALİLİĞİ, SABANCI KULELERİ ÖNÜNDE HAK ARAMAYI YASAKLADI: ENERJİSA İŞÇİLERİ VE ENERJİ-SEN BAŞKANI SÜLEYMAN KESKİN GÖZALTINDA

Kadınlar yasak tanımadı

Polisin yasakladığı ve işçilerin gözaltına alındığı alanda işçilerin aileleri yasağı tanımayarak eylem yaptı. İlk sözü alan DİSK/Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, İstanbul Valiliği’nin kararının keyfi ve hukuksuz olduğuna dikkat çekti. Atsız, “İstediğiniz yasağı ilan edin ama bu kadınların ve çocukların iradesi yasakları tanımaz” dedi.

Atsız’ın ardından söz alan kadınlar “Eşlerimizi neden işten çıkardınız?” diyerek sebepsiz yere işten çıkarmalara tepki gösterdi. Eşlerinin burada direnirken kendilerinin de açlık ve yoksullukla mücadele ettiklerini ifade etti. Kadınların konuşması sırasında “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Evdeki tencere kimin umrunda, bu dünyanın yükü benim ozmuda” sloganları atıldı.

Son sözü ise direnişçi işçi Bekir Bayatlı aldı. Bayatlı gözaltılara tepki göstererek direnmekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur