EnerjiSA işçileri Sabancı Kuleleri önünde: “#İşimiGeriVerSabancı”

Hukuksuz şekilde işten atılan EnerjiSA işçileri yeniden direnişlerini taşıdıkları Sabancı Kuleleri önünde yaptıkları oturma eylemi üçüncü gününde devam ediyor

EnerjiSA işçileri Sabancı Kuleleri önünde: “#İşimiGeriVerSabancı”

Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, pazartesi günü yapılan açıklamada 13 Mayıs Cuma günü EnerjiSA yönetimi ile DİSK yönetimi arasında yapılacak görüşmeye kadar nöbette olacaklarını duyurmuştu.

Hukuksuz şekilde işten atılan EnerjiSA işçileri Sabancı Kuleleri önünde başlattıkları oturma nöbetini üçüncü gününde devam etti.

Bugünkü nöbete dün de olduğu gibi Sporcular Parkı Forumu destek verdi. Umut Sendikası da alanda işçilere destek verdi. Ayrıca Halkevciler işçilerle dayanışma için “Atılan işçiler geri alınsın” sloganıyla yürüyerek alana geldi.

İlgili haberler:


Ne olmuştu?

Sabancı’ya bağlı EnerjiSA’nın işlettiği Başkent Elektrik’te çalışan 20’nin üzerinde işçi kasım ayından beri aralıklarla işten çıkarıldı. Şirketin 10 yılın üzerinde çalışan işçilerine işten çıkarma gerekçesi olarak sunduğu gerekçe, yeniden yapılanma sürecinde kendilerine uygun pozisyon olmamasıydı. Ama işçiler işten çıkarılmadan hemen önce fazla mesaiye bırakılmış, afet bölgelerinde görevlendirmeyle çalışmaya gönderilmişti.

İşten çıkarılan işçiler arasında DİSK/Enerji-Sen’in işyeri temsilcileri de yer aldı. Bu işçiler geçtiğimiz temmuz ayında toplu sözleşme sürecinde kendi taleplerini işveren karşısında savunmayan sarı sendika TES-İŞ’e karşı tepkiyi örgütleyen ve sonrasında da DİSK/Enerji-Sen’in EnerjiSA’da örgütlenmesinde öncü rol oynayan işçilerdi. İşyerlerinde ise hâlâ DİSK/Enerji-Sen’e yönelik karalama, DİSK/Enerji-Sen’e üyeliğin işten atma gerekçesi olabileceği yönünde tehditler işveren ve sarı sendika TES-İŞ işbirliğiyle yürütülüyor.

İşten çıkarılan işçilerin 7’si DİSK/Enerji-Sen, geri kalanı ise TES-İŞ üyesi olmasına rağmen TES-İŞ, kendi üyesi işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadı.,

Direnen işçiler ne talep ediyor?

DİSK/Enerji-Sen işten çıkarılan işçilerle birlikte 28 Mart’ta Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde yaptığı eylemde, EnerjiSA’ya 24 saat süre vererek atılan işçilerin geri alınmasını ve işten çıkarmaların durdurulduğuna dair resmi açıklama yapılmasını istedi. EnerjiSA’nın sessiz kalması üzerine işçiler ve sendika yöneticileri Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnişe başladı.

İletişim ve dayanışma için: +90 531 379 71 50

Sosyal Medya

  • twitter.com/enerjisen
  • facebook.com/diskenerjisen
  • instagram.com/enerjisendisk

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur