EnerjiSA işçileri bu hafta her gün Sabancı Kuleleri’nin önünde olacak: Söz verdiğimiz gibi yine buradayız

İşten atılan EnerjiSA işçileri, Sabancı'nın İstanbul'da bulunan merkezi önündeydi. Daha önce de Ankara'dan gelerek aynı yerde eylem yaptıklarını aktaran işçiler taleplerinin karşılanmasını istedi. İşçilerin söz alarak süreci anlatmasının ardından DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, bu hafta cumaya kadar her gün saat 13.00-15.00 arası Sabancı Kuleleri önünde olmaya devam edeceklerini söyledi. Keskin, cuma günü Sabancı Holding ile DİSK yetkilileri arasında görüşme yapılacağını aktardı

EnerjiSA işçileri bu hafta her gün Sabancı Kuleleri’nin önünde olacak: Söz verdiğimiz gibi yine buradayız

İşten atılan EnerjiSA işçileri, Sabancı’nın İstanbul’da bulunan merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Üniversiteli Feminist Kolektif ve Kadın Savunma Ağı ile çok sayıda sendika destek verdi.

Eylemde konuşan Enerji-Sen İç Anadolu Bölge Temsilcisi Osman Çokaman, nisan ayında yaptıkları eylemi hatırlarak, “İşimizi, sendikalı çalışma hakkımızı geri alana kadar burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Çokaman sözlerine şu şekilde devam etti:

İşimizi ve ekmeğimizi istediğimizi herkes duydu ama henüz bir adım atılmadı. İşimize geri dönmek istiyoruz. Bunun için buradayız. Biz bu mücadeleyi yürütürken hiç bir zaman yalnızca enerji işçileri olarak kalmadık. Her yerde mücadeleci işçi sendikaları, emekten yana kurumlar bizi hiç bir zaman yalnız bırakmadı.

Neden işten atıldığımı öğrenmeden de bir yere gitmeyeceğim

İşten çıkartılan işçilerden Bekir Bayatlı, “Biz hiçbir işçinin yalnız olmadığını öğrendik. Çocuğumun her akşam sorduğu soruya cevap bulmadan, neden işten atıldığımı öğrenmeden de bir yere gitmeyeceğim” dedi.

Söz alan Erdal Şener taleplerinin kolay olduğunu, işlerinin karşılığını istediklerini söyledi.

Toplu sözleşme maddeleri uygulanmadı

Açıklamada söz alan işten atılan işçilerden Ahmet Kelle, toplu sözleşmeye tabi olduklarını ancak işten atılma süreçlerinde sözleşme maddelerinin uygulanmadığını hatırlattı:

Bizler toplu sözleşmeye göre çalışan işçileriz. Sözleşmeye göre bir işçi isten çıkarılmasdan savunmasi alınır, disiplin kuruluna sevk edilir. Disiplin kurulu kararına göre isten çıkartırma kararı verilir. Bize bu uygulanmadı.

EnerjiSA işçileri bu hafta her gün Sabancı Kuleleri’nin önünde

Son olarak söz alan Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, Sabancı Kuleleri’nin önüne yine geldiklerini belirterek şunları söyledi:

Bayramdan önce burada bir basın açıklaması yapmıştık. O gün de bu mücadelede biz haklıyız ve bu mücadeleyi zafere ulaştırana kadar sonuna kadar devam edeceğiz demiştik.

Keskin sözlerine, “Cuma sabah 8.30’da Konfederasyonumuz yetkililerine randevu verildiğini söylediler. Biz bunu pozitif bir adım olarak görüyoruz” diyerek devam etti.

Keskin son olarak cuma gününe kadar her gün saat 13.00 ile 15.00 arasında kulelerin önünde eylemde olacaklarını duyurdu.

Eylem, “Direne direne kazanacağız” sloganıyla sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur