EnerjiSA direnişi 51’inci gününde: “İşten atılma gerekçemizi öğrenene kadar direnişe devam edeceğiz”

EnerjiSA'da işten atılan işçilerin direnişi 51. gününde Sabancı Kuleleri önünde devam etti. İşçiler işlerine geri dönene kadar Sabancı Kuleleri önünde olmaya devam edeceklerini duyurdu

EnerjiSA direnişi 51’inci gününde: “İşten atılma gerekçemizi öğrenene kadar direnişe devam edeceğiz”

EnerjiSA’ya bağlı dağıtım şirketlerinde görev alırken, sarı sendika TES-İŞ’ten istifa ederen DİSK/Enerji-Sen’e üye olan işçiler TES-İŞ ve işveren ortaklığıyla işten atıldı.

51 gündür direnişte olan işçiler, bugün yeniden Sabancı Holding’in önünde oturma eylemlerine devam etti.

Direnişleri boyunda işten atılma gerekçelerini öğrenmek isteyen işçiler ile Başkent Elektrik yetkilileri geçtiğimiz hafta bir görüşme yaptı.

İşçilerin yüzyüze olarak sorduğu “bizi neden işten attınız?” sorusuna yanıt veremeyen işveren temsilcileri görüşmelerin ardından rapor hazırlanacağını bildirdi.

Haftasonu yapılan görüşmelerin ardından DİSK/Enerji-Sen yetkilileri ve işten atılan işçiler, işlerine geri dönene kadar Sabancı Kuleleri önünde oturma eylemi yapacaklarını duyurdu. Direnişin 51, görüşmenin ardından başlayan oturma eyleminin ikinci gününde işler taleplerini ve sorularını yineledi.

“İşten çıkarmanın sebebine dair yanıt veremiyorlar”

Nöbet eyleminde işçiler adına konuşan Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, yürüttükleri mücadele sonucu Sabancı Holding yetkililerinin işçileri Ankara’ya çağırarak görüştüğünü aktararak, yetkililerin işten çıkarmanın sebebine dair herhangi bir soruya cevap veremediklerini dile getirdi.

Bu sorunun cevabını aramak için eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Keskin, “11 yıldır sarı sendikaların kıskacında olan bu işçiler kölelik sözleşmelerine dur dedikleri için kendi iradelerini ortaya koydukları için işten attınız” dedi. Atılan işçilerin tamamının sendikanın iş yeri temsilcisi seçildiğini yahut sarı sendikaya muhalefet ettiğini belirten Keskin, “Sarı sendikalarla yöneticilerin girdikleri çıkar ilişkileri onlarca arkadaşımızı ekmeğinden etti” ifadelerini kullandı.

İşçiyi sendika mı yoksa işveren mi işten çıkarır

Eylemde konuşan EnerjiSA işçisi Mehmet Oğuz sarı sendika TES-İŞ’in ellerinde liste ile bölge bölge gezerek TES-İŞ aleyhine faaliyet yürüten işçilerin işten çıkarılacağını söylediğini, liste tuttuğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Ben neden işten atıldım” diye sordum. “Benim dosyamda ne vardı? Beni işten atan kim” diye sorduğumda; “Senin dosyanda iş başvurundan başka bişey bulamadık” dediler. Benim dosyama imza atanları, beni sorguladınız mı? İşten atıldıktan sonra benimle neden görüşmediniz? Onlara “ben Zonguldak bölgesinde sendika faaliyeti yürüttüm. Sarı sendikaya hayır dedim. Sarı sendikaya hayır dedim için mi beni işten attınız” diye sordum, “hayır” dediler, “biz sendika faaliyetlerinden dolayı bir işçiyi işten çıkarmayız, Anayasal haktır kullanabilir” dediler. Tekrar bir soru yönettim, “işçinin üzerinde bu sarı sendikanın uyguladığı mobbingi biliyor musunuz! Ellerinde isimler var bölge bölge geziyorlar. Bir işçiyi sendika mı işten çıkatıyor. işveren mi işten çıkarır” dedim, yanıt veremediler.

Sendikaya yetkiyi işçi verecek

Başkent Elektrik işçisi Erdal Şener, şirkette bulunan 2 bin 500 işçi arasında DİSK/Enerji-Sen’in hala güçlü olduğunu dile getirerek, “Biz işten çıkarıldık diye mücadeleden kaçacak arkadaş yok. Bunu da çok kısa sürede ne demek istediğimi anlayacaksınız” diyerek şunları ekledi

Anayasa’dan doğan hakkımı kullandığım için, sendika seçtiğim için işten çıkarıldım. Başkent Elektrik’te şuan 2 bin 500 kişi var. Bu 2 bin 500 kişi içerisinde Enerji-Sen Sendikası güçlü arkadaşlar. Kimsenin bundan endişesi olmasın. Biz işten çıkarıldık diye mücadeleden kaçacak arkadaş yok. Bunu da çok kısa sürede ne demek istediğimi anlayacaksınız. Biz birlik ve beraberlik içerisinde bir yola çıktık, sarı sendikaların sömürge düzenini yıktık ve “artık kendi yolumuza yürüyeceğiz” dedik. Sendikalar da bu yüzden kurulmadı mı arkadaşlar, işçinin emeğini, hakkını, refahını gözetmek dışında sendikaların bir amacı ve gayesi olduğunu bilmiyorum. Enerji-Sen Sendikası da tam bu şekilde. Bu sendikalara bu yetkiyi de biz vereceğiz işçi olarak.

Oturma eylemine devam

İşten atılan işçiler yeniden iş başı yaptırılıncaya kadar Sabancı Kuleleri önünde oturma eylemi yapmaya devam edeceklerini duyurarak, yarın 13.00-15.00 arasında yapılacak eyleme dayanışma çağrısında bulundu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur