Dolar 15,40’ı gördü: Kamu bankaları yükselişi durdurmak için 5 milyar dolarlık satış mı yaptı?

Liranın dolar karşısındaki düşüşü sürerken bir kamu bankası çalışanı Bloomberg'e verdiği demeçte, bu altı günlük süreçte kamu bankalarının toplamda 5 milyar dolar sattığını ancak liradaki düşüşü engelleyemediğini söyledi. ABD ve Avrupa merkez bankalarındaki faiz artırımı eğilimi de dolardaki yükselişi teşvik ediyor

Dolar 15,40’ı gördü: Kamu bankaları yükselişi durdurmak için 5 milyar dolarlık satış mı yaptı?

Liradaki düşüş altıncı günde sürüyor. Dolar kuru bugün 15,40 seviyesini gördü. Kur Korumalı Mevduatla kamu bütçesinden mevduat sahiplerine aktarılan kaynakla 18 liradan 13 liraya kadar düşürülen dolardaki bu yükselişin

İsmini ve çalıştığı bankayı açıklamayan bir kamu bankası çalışanı Bloomberg’e verdiği demeçte, bu altı günlük süreçte kamu bankalarının toplamda 5 milyar dolar sattığını ancak liradaki düşüşü engelleyemediğini açıkladı. Dolardaki artışta küresel enflasyon artışı, Çin’deki COVID-19 karantinaları ve Ukrayna savaşının etkili olduğu söyleniyor.

Bu süreçte ABD ve Avrupa’daki merkez bankalarının faiz artırımı eğilimi, Türkiye piyasasından dolar kaçışını artırırken dolar kurunun daha da yükselmesine neden oluyor.

ABD ve Avrupa merkez bankaları faiz yükseltme eğiliminde

Dün (11 Mayıs) ABD’de Nisan ayına ait enflasyon açıklandı. Yıllık enflasyon yüzde 8,3 olarak saptanırken beklentileri de aştı. Bu değer son kırk yıldaki en yüksek enflasyon oldu.

Bu enflasyonun ardından ABD ve Avrupa merkez bankalarında faiz artırımı eğilimi de güçlendi. Fed Mayıs toplantısında 2000 yılından beri ilk kez 50 baz puanlık faiz artırımı yapmıştı. Başkan Jerome Powell Haziran ve Temmuz toplantılarında da faiz oranlarında 50’şer baz puanlık artışın masada olduğu sinyalini vermişti. Yüksek enflasyon değerleriyle birlikte bu ihtimal kuvvetlenirken faiz artırımını 75 baz puan yapılması da gündeme geldi.

BloombergHT’de yer alan habere göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) üyeleri, konuya yakın yetkililerden edinilen bilgiye göre, bu yıl sona ermeden faiz oranlarını sıfırın üzerine çıkarma senaryosuna giderek daha sıcak bakmaya başladı.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, temmuzda 25 baz puanlık faiz artışını değerlendiren AMB yönetim konseyinin, ocak ayından önce aynı oranda en az iki ilave faiz artışına gidebileceğini aktardılar.

Yine BloomberHT’de yer alan bir habere göre İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden enflasyonu kontrol altına almak için daha fazla faiz artışının gerekli olduğunu savundu

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur