Direnişin 9. yılında Gezi Parkı’na yürümek isteyenlere polis saldırdı: “Karanlık gider, Gezi kalır!”

Gezi'nin 9. yıldönümünde Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla Makina Mühendisleri Odası önünden Gezi Parkı'na yürümek isteyenlere polis saldırdı. Saldırıda gazeteciler de özel olarak hedef seçilirken yüzlerce kişi MMO'da mahsur kaldı. Polis pek çok noktada eylemcileri çembere alarak sokaklardan çıkmalarına izin vermedi ve toplamda 170 civarında eylemci gözaltına alındı

Direnişin 9. yılında Gezi Parkı’na yürümek isteyenlere polis saldırdı: “Karanlık gider, Gezi kalır!”

Gezi Direnişi’nin başlangıcının 9. yıldönümünde Taksim Dayanışması, TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önüne çağrı yaptı. Gezi’de yaşamını yitirenlerin aileleri, yaralananlar, Gezi tutuklularının aileleri ve yüzlerce kişi Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine MMO önündeydi. Gezi’yle özdeşleşmiş “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarının sık sık atıldığı eylemde Gezi’de yaşamını yitirenlerin isimleri anıldı, Gezi Davası tutuklulularının serbest bırakılması istendi.

Polisten şiddetli saldırı

Toplanmadan saatler önce Taksim’in pek çok sokağı ve Gezi Parkı polis tarafından ablukaya alındı. Taksim Dayanışması MMO önündeki buluşmanın ardından Gezi Parkı’na gitmek isteyince polis saldırdı. Polis saldırısına Taksim’in çeşitli sokaklarından tepkiler gelirken gazdan etkilenenler ve yaralananlar oldu.

Saldırının ardından yeniden MMO’nun olduğu sokakta toplanan kitle, açıklama yaptı. Açıklamanın ardından polis sokağı iki yönlü kapatarak tekrar saldırdı. Eylemcilerin bir kısmının polisin saldırısından MMO’ya sığınmasının ardından, polis MMO’nun içine girecek şekilde gaz attı. Polisin saldırısı sonucu gözaltına alınanlar da oldu.

Polisin saldırısı MMO’nun olduğu sokağın yanı sıra Sıraselviler’de de oldu. Eylemcileri ablukaya alan polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Avukatlardan gelen bilgi toplam gözaltı sayısının 100’e yakın olduğu yönünde.

Gazetecilere polis şiddeti

Eylemi takip eden gazeteciler, eylem boyunca polis şiddetine maruz kaldı. Gazetecilerin görüntü alması polis kalkanlarıyla engellenirken yukarıdan çekim yapıldığını fark etmeyen bir polis aralarında kalan bir gazeteciyi yere fotoğraf makinesiyle birlikte yere savurarak darp etti. Sıraselviler’de polis eylemcileri ablukaya alıp şiddet uygularken de gazetecileri darp ederek uzaklaştırdı.

Polis drone’u düştü

Polise ait bir drone bir binanın çatısına çarpıp parçalalandı. Drone parçaları İpek Sokak’ta bir polisin başına düştü. Polis yaralandı.

Yüzlerce kişi MMO’da mahsur kaldı

Polisin İpek Sokak’ın her iki ucunu da tutması ve MMO’ya sığınanların çıkmasına engel olmasıyla 300’e yakın kişi binada mahsur kaldı. Polis eylemcilere “kendilerini yaraladıklarını”, bu yüzden de gözaltına alacaklarını söyledi. Taksim Dayanışması’nın polisle diyalog kurmasının ardından eylemciler parça parça binadan ayrıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur