Çeşme’de 16 bin hektar doğal alanın rant ve talana açılmasına karşı, doğayı ve yaşamı savunanlar mitingde buluştu

Çeşme Turizm Projesi adı altında Çeşme'nin ranta açılmasını istemeyen yurttaşlar İzmir Konak Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde buluştu

Çeşme’de 16 bin hektar doğal alanın rant ve talana açılmasına karşı, doğayı ve yaşamı savunanlar mitingde buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün İzmir’in Çeşme Yarımadası’na yapmayı planladığı Çeşme Turizm Projesi’ne karşı tepkiler sürüyor. 16 bin hektarlık doğal alanın ranta açılacağı projeye karşı İzmir Konak Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Ege Çevre ve Kültür Platformu, DİSK, Türk-İş ve KESK’in ortak çağrısıyla miting düzenlendi.

“Proje İzmir’in tüm değerlerini tehdit ediyor”

Düzenlenen mitingde söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Projenin İzmir’in doğasına aykırı olduğunu belirterek şunları söyledi:

 İzmir’e turist çekmek için Çeşme’nin kıyılarını parsellemeye ve yabancı sermayeye atmaya hiç gerek yok. Bu şehirde daha çok betona ve yıkıma hiç ihtiyacımız yok. Çeşme’de bakanlıkça yapılan planlama çalışmaları İzmir’in tüm değerlerini tehdit ediyor. Biz yerel kültürü ve ekonomiyi korumayan hiçbir turizm projesinin başarıya ulaşmadığını öğrendik. Bu proje Çeşme’ye aşırı su tüketen golf sahaları getiriyor. Çeşme’de bunca turizm alanı boşken 4 yeni bölgeyi imara açıyor. Ulaşım, meselenin diğer bir ayağı. Çeşme’nin İzmir’le tek bir bağlantısı var. Böylesi büyük bir projenin trafiğe faydası yok, Çeşme projesi İzmir’in kimyasına ve ruhuna aykırıdır.

“Çeşme’nin yüzde 75’i özelleştirilecek”

İzmir Barosu avukatlarından Ömer Erlat, Danıştay’a yürütmeyi durdurma kararı vermesi çağrısında bulunarak, “Davayı biz hazırladık. 16 bin hektar alan, yani ilçe sınırlarının yüzde 75’i. Burası tamamen kamuya ait bir alan. Buralar, irtifak hakkıyla yabancı yatırımcılara teslim edilecek. Yatırımcının iradesi dışında buraya kimse giremeyecek. Yani İzmirli kıyıya giremeyecek. Sadece irtifak hakkının tasarrufunda olacak” dedi.

Temmuz’da yapılan kanun değişikliği sonucu Çeşme’nin yüzde 75’inin özelleştirileceğini belirten Erlat, Bunu durdurmak zorundayız. Bilirkişiler bu projenin hukuka aykırı olduğunu tespit etti. Ama hala bir gelişme yok. Danıştay 2 aydır karar vermedi. Yürütmeyi durdurma kararının verilmesi lazım. Biz yargıyı karar vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur