Cesedi dahi bulunamayan Iraklı Sally’nin davası: “Sanığın iyi hal indirimiyle sırtının sıvazlanmasına izin vermeyeceğiz”

Iraklı Sally Ali Challab Al-Abbood'un katili olmasından şüphelenilen ve Sally'nin en son görüştüğü kişi olan Amjed Mohsin Mohammed'in tutuklu olarak yargılandığı dava öncesinde Eskişehir Demokratik Kadın Platformu Eskişehir Adliyesi önünde açıklama yaparak "Sanığın iyi hal indirimiyle sırtının sıvazlanmasına izin vermeyeceğiz" dedi

Cesedi dahi bulunamayan Iraklı Sally’nin davası: “Sanığın iyi hal indirimiyle sırtının sıvazlanmasına izin vermeyeceğiz”

Irak’tan Türkiye’ye gelen Sally Ali Challab Al-Abbood’dan 2 Eylül 2021’den beri haber alınamıyor. Katili olmasından şüphelenilen ve Sally’nin en son görüştüğü kişi olan Amjed Mohsin Mohammed’in tutuklu olarak yargılandığı dava öncesinde Eskişehir Demokratik Kadın Platformu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir Adliyesi önünde eylem yaptı.

Dava Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık ifadesinde dine sarılarak “Abdestim bozulur diye köpeklere dokunamazdım” dedi. Dava 1 Temmuz’a ertelendi.

“Yan yana gelmeye, kadın dayanışmasını yükseltmeye devam edeceğiz”

Sally’nin mülteci düşmanlığının ayyuka çıktığı bir ortamda katledildiğini ifade eden Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, yürütülen kovuşturmanın da “Mültecidir, yurtdışına kaçmıştır” denilerek savsaklandığını ifade etti. Kadına yönelik şiddetin giderek artmasına dikkat çeken kadınlar, açıklamanın devamında şunları söyledi:

Bizler Sally’i koruyamayan sistemin, sanığın iyi hal ve tahrik indirimi ile sırtını sıvazlamasına izin vermeyeceğiz. Kazanılmış haklarımızdan, nafaka hakkımızdan, 6284 Sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunundan vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesine yeniden taraf olunmasını ve şiddete karşı bütünlüklü politikalar geliştirilmesini sağlayana kadar direnişimizi, mücadelemizi sürdüreceğiz.

Yaşam şeklimize, dinlediğimiz müziğe, gideceğimiz festivale, giydiğimizi ya da giymediğimiz giysiye kadar karışan erkek egemen sistemin kölesi olmayacağız. Kadınları bir kalıba sokmaya çalışan bu sistem kadınlar buna karşı çıktıkça şiddetle başvuruyor, bunu biliyoruz.

Haklarımıza, hayatlarımıza yönelen sistematik saldıranlara karşı gücümüzü kadın dayanışmasından alıyoruz. Bugün bu büyük binada ölü bedeni dahi bulunamayan Sally’nin sesi olmaya geldik. Sally için adalet istiyoruz.

Bir kişi daha eksilmemek için mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Yan yana gelmeye, kadın dayanışmasını yükseltmeye devam edeceğiz!

Ne olmuştu?

Saddam Hüseyin’in ordusunda, 2013 yılına kadar binbaşı olarak görev yapan Ali Challab Al-Abbood’un kızı olan Sally, 2 Eylül 2021’de kayboldu. Sally’nin son görüştüğü arkadaşı Amjed Mohsin Mohammed tarafından evinde öldürüldükten sonra parçalara bölünerek çöp konteynerlerine atıldığı ihtimali üzerinde duruluyor. Bulgaristan’a kaçarken yakalanan katil zanlısı Mohammed’in evindeki testere, balta, bıçak, çanta ve çorabında Sally’nin kan izleri bulunurken, çıkarıldığı mahkemece de tutuklandı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur