Çay alım fiyatının 9 lira olması talep edilirken 6,70 lira olarak açıklandı: “Bu fiyat çay üreticisine yaşamayın demektir”

Tayyip Erdoğan yaş çay alım fiyatını 6,70 lira olarak açıkladı. En az 9 TL olmasını talep eden çay üreticileri, Erdoğan'ın açıklamasından sonra yaptıkları açıklamada "Çay gübresinin yüzde 200 çay tarımında kullanılan temel girdilerin yüzde 150 arttığı, çarşı pazarın cep yaktığı dönemde çay fiyatının 6,70 TL açıklanması çay üreticisine yaşamayın demektir" dedi

Çay alım fiyatının 9 lira olması talep edilirken 6,70 lira olarak açıklandı: “Bu fiyat çay üreticisine yaşamayın demektir”

Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında konuşan Tayyip Erdoğan, yaş çay alım fiyatını da açıkladı. Çay üreticileri en az 9 liradan alınmasını talep ederken Erdoğan, alış fiyatını 6,70 lira olarak açıkladı. Erdoğan’ın açıklaması üzerine Çay Üreticileri Meclisi bir açıklama yaptı.

Erdoğan’ın yüzde 73 oranında artış olarak “müjdelediği” fiyata cevap veren çay üreticileri, “Çay gübresinin yüzde 200 çay tarımında kullanılan temel girdilerin yüzde 150 arttığı, çarşı pazarın cep yaktığı dönemde çay fiyatının 6,70 TL açıklanması çay üreticisine yaşamayın demektir” dedi. Çay Üreticileri Meclisi’nin açıklaması şöyle:

Çay gübresinin yüzde 200 çay tarımında kullanılan temel girdilerin yüzde 150 arttığı, çarşı-pazarın cep yaktığı dönemde; çay fiyatının 6,70 TL açıklanması çay üreticisine yaşamayın demektir.

6,70 diye açıklanan fiyat özel sektörü korumaktır. Açıklanan fiyat taban fiyat değil ,özel sektöre istediğiniz fiyattan çay alabilirsiniz demektir.

Yaş çay taban fiyatının 9 TL olarak açıklanmasını isteyen üreticileri hiçe sayarak açıklanan bu fiyat, çay tarımını bitirmenin,özel sektörü korumanın yoludur.

Açıklanan bu fiyatla “Size nefes aldırmayacağız; kota-kontenjan uygulamaları ile 3 liraya özele çay sattırarak sizi ölüme mahkum edeceğiz” diyorlar.

Çay üreticileri, artık dağınık değil. Biz biliyoruz ki, mücadelemizle taban fiyatı yükselttik. Daha çok mücadele etmek zorundayız.

Meclislerimizle devletin fiyat politikası, kota kontenjan ve özel sektörün sömürüsü karşısında mücadeleye devam edeceğiz
Çay bizim söz bizim!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur