Basın örgütlerinden İsrail’in öldürdüğü Filistinli gazeteci için açıklama: “Savaşsız bir dünya için yazan her gazeteci davanın takipçisidir”

Al Jazeera muhabiri Shireen Ebu Akleh’in (Şirin Ebu Akile) Batı Şeria’da görevi sırasında İsrail askerlerince vurularak öldürülmesinin ardından G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu yaptığı açıklamada "Savaşsız ve çatışmasız bir dünya için yazan, konuşan, mücadele eden her gazeteci; Akile’nin katledilişinin takipçisi, davasının sahibidir" denildi

Basın örgütlerinden İsrail’in öldürdüğü Filistinli gazeteci için açıklama: “Savaşsız bir dünya için yazan her gazeteci davanın takipçisidir”

Al Jazeera muhabiri Shireen Ebu Akleh’in (Şirin Ebu Akile) Batı Şeria’da görevi sırasında İsrail askerlerince vurularak öldürülmesinin ardından G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu açıklama yaptı. Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (Haber Sen), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK/Basın-İş), Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) oluşan platformun açıklaması şöyle:

İsrail’in Ortadoğu’yu yıllardır kan görülen çeviren şiddeti, dün bir gazeteci üzerinden mesleğimizi hedef aldı. Katar merkezli El Cezire kanalının muhabiri Şirin Ebu Akile, Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki Cenin Mülteci Kampı’nda İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu öldürüldü. Saldırıda yerel gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralandı.

Öldürülen gazeteci Akile’nin çalıştığı El Cezire kanalından yapılan açıklamada, Akile’nin vurulduğu sırada üzerinde kimliğini açıkça gösteren basın yeleği bulunduğuna işaret edildi. Gazeteci Akile’nin öldürüldüğü saldırı, hiçbir karanlık nokta bırakılmaksızın açıklığa kavuşturulmalı ve sorumlular tarafsız bir ülkede kurulacak mahkemelerce yargılanmalıdır. Aksi takdirde Akile’nin öldürülmesi; İsrail ordusunun bile isteye, hedef seçerek yaptığı bir gazeteci suikastıdır.

Gazeteci Akile’nin öldürülüşü, gazeteciliğin temel soruları olan 5N 1K çerçevesinde yanıta kavuşturulmadan ve sorumlular hesap vermeden kapanmayacaktır. Savaşsız ve çatışmasız bir dünya için yazan, konuşan, mücadele eden her gazeteci; Akile’nin katledilişinin takipçisi, davasının sahibidir ve üstünün, Mavi Marmara Katliamı’ndaki gibi örtülmesine izin vermeyecektir.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur