Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Mustafa Murat Ayhan’ın nitelikli kasten öldürme ve nitelikli cinsel saldırıdan cezalandırılması istendi

Antalya'da öldürülen Azra Gülendam Haytaoğlu'nun katili Mustafa Murat Ayhan'ın sanık olduğu davada nitelikli kasten öldürme ve nitelikli cinsel saldırı suçlarından cezalandırılması istendi

Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katili Mustafa Murat Ayhan’ın nitelikli kasten öldürme ve nitelikli cinsel saldırıdan cezalandırılması istendi

Antalya’da kaybolduktan 5 gün sonra hayatını kaybetmiş halde bulunan ve Mustafa Murat Ayhan adlı kişi tarafından öldürüldüğü ortaya çıkan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu cinayetinde katil zanlısı tutuklu sanık Mustafa Murat Ayhan’a Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nden suç tarihinde cezai ehliyetinin tam olduğuna dair rapor verildi.

Mustafa Murat Ayhan’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada mahkeme heyeti sanığın akıl sağlığı yerinde olup olmadığına dair sağlık kurulu raporu alınması için sevkine karar vermişti.

“Cezai sorumluluğu tam”

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin heyet raporunda “şahıstan alınan anamnez yapılan ruhsal durum muayenesi ve incelenen evraklar neticesinde şahsın iletişiminin iyi yargılama ve soyut düşüncesinin olağan olduğu bu bağlamda şahsın işlediği iddia edilen suça yönelik suç tarihinde cezai sorumluluğu tam olduğu TCK/32 kapsamında değerlendirilmesinin uygun olmayacağı kanaatine varılmıştır” denildi.

Verilen sağlık raporu yargılama dosyasına girdi. Sanık Mustafa Murat Ayhan’ın yargılandığı davanın bugün görülen dördüncü duruşmasında rapor mahkeme heyeti tarafından değerlendirildi.

Savcıdan nitelikli kasten öldürme ve nitelikli cinsel saldırıdan cezalandırılma talebi

Duruşma sonunda savcı esas hakkında mütalaasını vererek Ayhan’ın nitelikli kasten öldürme ve nitelikli cinsel saldırı suçlarından cezalandırılması istedi. Esas hakkında mütalaa hakkında beyanlar için taraflara süre veren savcı, bir sonraki duruşma tarihini 30 Mayıs olarak belirledi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur