Ayşe Acar Başaran: “Faşizmin kurumsallaşmasına engel olmaya çalışan herkesi engellemeye çalışıyorlar”

Marmara Bölgesi Kadın Konferansı'nda konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran “Bu ülkede direnen, faşizmin kurumsallaşmasına engel olmaya çalışan herkesi engellemeye çalışıyorlar. Bu ülkede özgürlükten, eşitlikten yana tüm kurumlara karşı saldırılar gerçekleşti. Bu saldırılar Roza Kadın Derneği’nde kendisini gösterdi. En son yine Kadın cinayetlerini Durduracağız Platformu’na (KCDP) açılan kapatma davasıyla kendisini gösterdi. Ve en nihayetinde dün CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 4 yıl 11 aylık cezayla da iktidar faşizmin karşısında mücadele edenleri, direnenleri ama en fazla kadınları hedef almaktan vazgeçmeyeceğini, bunu sürdüreceğini, dozajını daha da arttırarak bu cezayla bir kez daha göstermiş oldu” dedi

Ayşe Acar Başaran: “Faşizmin kurumsallaşmasına engel olmaya çalışan herkesi engellemeye çalışıyorlar”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 4’üncü Büyük Merkezi Kadın Konferansı öncesi düzenlediği bölge konferanslarından üçüncüsü olan Marmara Bölgesi Kadın Konferansı’nı İstanbul’da Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın katılımıyla gerçekleştirdi. HDP Bağcılar İlçe Örgütü’nde yapılan konferansa bölge kentlerinde bulunan il, ilçe yönetiminde yer alan kadınlar ve çok sayıda kadın örgütü temsilcisi katıldı.

Çok sayıda kentten katılım

İlk olarak açılışı yapan HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, konferansa İstanbul, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Sakarya, Balıkesir’den katılan delegeleri selamladı. Ardından HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran açılış konuşmasını yaparak, nasıl bir yol haritası izleyeceklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Faşizmin karşısında en büyük barikatız!”

HDP’ye dönük tüm baskı politikalarına karşı asla gerim adım atmadıklarının altını çizen Ayşe Acar Başaran, “2015’ten 2022 yılına kadar partimize dönük sistematik saldırılara, milletvekillerimizin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ve her gün iktidar medyası tarafından hedef gösterilmemize, parti binamızın içerisine girilerek bir kadın arkadaşımızın katledilmesine, yine en son Genel Merkez’imize kadar girilerek saldırılmasına rağmen HDP Kadın Meclisi olarak bir adım geri atmadık. Bu süreç içerisinde bu yönelimlerin asıl hedefinin HDP’nin kadın partisi olmasından kaynaklı olduğunu ifade ettik” dedi.

Saldırıların, HDP’nin kadın özgürlükçü perspektifine dönük olduğuna dikkat çeken Ayşe Acar Başaran, “Bugün faşizmin kendini kurumsallaştırmaya çalıştığı iktidarın karşısında en büyük barikatız. Aldığımız miras ve direniş mücadelesini, perspektifi doğrultusunda Kadın Konferansı’mızı gerçekleştireceğiz” sözlerini kullandı.

“Bu ülkede direnen, faşizmin kurumsallaşmasına engel olmaya çalışan herkesi engellemeye çalışıyorlar”

7 yıllık süreç içerisindeki tüm saldırıların hız kesmeden devam ettiğine vurgu yapan Ayşe Acar Başaran, “Bu ülkede direnen, faşizmin kurumsallaşmasına engel olmaya çalışan herkesi engellemeye çalışıyorlar. Bu ülkede özgürlükten, eşitlikten yana tüm kurumlara karşı saldırılar gerçekleşti. Bu saldırılar Roza Kadın Derneği’nde kendisini gösterdi. En son yine Kadın cinayetlerini Durduracağız Platformu’na (KCDP) açılan kapatma davasıyla kendisini gösterdi. Ve en nihayetinde dün CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 4 yıl 11 aylık cezayla da iktidar faşizmin karşısında mücadele edenleri, direnenleri ama en fazla kadınları hedef almaktan vazgeçmeyeceğini, bunu sürdüreceğini, dozajını daha da arttırarak bu cezayla bir kez daha göstermiş oldu” örneğini verdi.

Ayşe Acar Başaran, HDP Kadın Meclisi, Kürt kadın hareketi, Türkiye feminist kadın hareketi olarak, Türkiye’de 7 yıllık süreç içerisinde faşizmin bütün saldırılarına rağmen yeniyi kurmaktan vazgeçmeyeceklerini her alanda ifade ettiklerinin mesajını verdi.

“2022’de daha da örgütlendik”

İktidar İstanbul Sözleşmesi’nden geri adım attığında, “Sözleşme bizimdir, vazgeçmeyeceğiz” dediklerini söyleyen Ayşe Acar Başaran, “Şu anda Meclis’te getirmek istedikleri yeni yasayla erkeklere tekrar ve tekrar pişmanlık adı altında zırhlar kurmak istediklerinde parlamentoda bunun mücadelesini vermeye devam ettik” diye konuştu.

Bugün konferansta tartışacakları esaslı gündemlerinin bu konular olduğunu belirten Ayşe Acar Başaran, “Türkiye’de, karşımızda kendisini kurumsallaştırmaya çalışan bir faşizm var. Cinsiyetçi, milliyetçi, erkek egemen, tekçi bir rejimin karşısında HDP çoğulculuğu, kadın özgürlükçü sistemin öncülüğünü yapan bir parti” dedi. Ayşe, 2022’yi bu tartışmaların daha da derinleştiği, kendilerini daha da örgütledikleri ve bunun atılımını yaptıkları bir yıl olarak değerlendirdi.

Tartışma konuları

Ayşe Acar Başaran, konferansta hep birlikte, yeniyi nasıl daha güçlü kurabileceklerini tartışacaklarını paylaşırken, “Yeni yılı daha güçlü nasıl örgütleyebiliriz, bu saldırıların karşısında dayanışmamızı ve ittifakımızı daha büyük nasıl örgütleyebiliriz, iktidarın yürütmüş olduğu savaş siyasetinin en büyük faturaları her zaman biz kadınlara çıkartılıyor. Ekonomi faturasını da bizler ödüyoruz, yine militarizmin örgütlenmesinin yanında örgütlenen cinsiyetçiliğin faturasını en fazla bizler ödüyoruz. Savaş siyasetine karşı hep beraber mücadeleyi nasıl örgütleyebileceğimizi de buradan tartışmanın elzem olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayşe Acar Başaran, konferansta yapacakları geniş değerlendirmeler, tartışmalar ve ortaya koyacakları perspektifin yarınki Karma Konferans’a bir yol haritası çizeceğini de dile getirdi.

Büyük Konferans 21-22 Mayıs’ta

Ayşe Acar Başaran, devamında şunları kaydetti:

Bütün bölgelerde yaptığımız tartışmalar sonrasında bugün Ege’de, Serhad bölgede ve Marmara bölgesinde üç bölgede Kadın Konferans’larını gerçekleştiriyoruz. 17’sinde bütün bölge konferanslarımız bitmiş olacak. 21-22 Mayıs’ta kadınlar olarak büyük konferansımızı gerçekleştireceğiz. Kongreye giderken hangi kararlarla, fikirlerle ve yol haritasıyla gideceğimiz, tartışacağımız Büyük Konferans’ımız, 21-22 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Bugün burada sizlerle yürüteceğimiz tüm tartışmalarla, kongreye hangi konularla gidebiliriz, bölgeden doğru hangi konuları sunabiliriz tartışmalarını da hep beraber yürüteceğiz. İnanıyoruz ve biliyoruz ki bugün de her zaman olduğu gibi moralle, dirençle tartışmaları yürüteceğiz.

Konferans basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: Jinnews

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur