Atatürk Havalimanına Millet Bahçesi operasyonu: “İhalesi 29 Nisan’da yapıldı, en uygun teklif 2 milyar lira”

Atatürk Havalimanına inşa edilecek olan Millet Bahçesi ihalesinin 29 Nisan'da yapıldığı ortaya çıktı. Sözcü yazarı Çiğdem Toker, TOKİ'nin ihaleye 6 şirketi davet ettiğini ve en uygun teklifi de 2 milyar 127 milyon 978 bin TL ile Yapı&Yapı firmasının verdiğini söyledi

Atatürk Havalimanına Millet Bahçesi operasyonu: “İhalesi 29 Nisan’da yapıldı, en uygun teklif 2 milyar lira”

Atatürk Havalimanına inşa edilecek olan Millet Bahçesi ihalesinin 29 Nisan’da yapıldığı ortaya çıktı. Sözcü yazarı Çiğdem Toker, TOKİ’nin ihaleye 6 şirketi davet ettiğini ve en uygun teklifi de 2 milyar 127 milyon 978 bin TL ile Yapı&Yapı firmasının verdiğini söyledi.

2019’da seferlere kapatılan Atatürk Havalimanı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı Etkinliğinde” konuşarak, “Eninde sonunda Atatürk Havalimanı’nın da heba olmasına izin vermeyeceğiz. 2023 sonrasında İstanbul’un hayatına tekrar dahil edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Nisan’da yaptığı açıklamayla İmamoğlu’na cevap vermiş ve “Atatürk Havalimanı hikayesi kapandı, gitti. Oranın şimdi kuzey-güney pistine ‘Millet Bahçesi’ olarak işe başlanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

“Pazarlık usulü ile ihale”

Atatürk Havalimanı’na yapılan Millet Bahçesi’ni köşesine taşıyan Sözcü yazarı Çiğdem Toker, projenin ihalesinin 29 Nisan’da pazarlık usulü ile yapıldığını yazdı. TOKİ’nin ihaleye 6 inşaat şirketini davet ettiğini belirten Toker, en uygun teklifi de 2 milyar 127 milyon 978 bin TL ile Yapı&Yapı firmasının verdiğini söyledi.

İhaleye çağrılan altı firmadan üçünün İstanbul Havalimanı’nı yapan beşli konsorsiyum üyesi olduğunu belirten Toker, “Her ne kadar Kolin, bu ortaklıktan sonra ayrılmış olsa da başında vardı. Kolin, Mapa ve Limak ile birlikte (diğerleri Kalyon ve Cengiz) İstanbul Havalimanı ihalesine giren, sonra da işletmek üzere kurulan özel şirket İGA’nın üyeleri” ifadelerini kullandı.

“2 milyon metrekarelik alan kırılacak”

Millet Bahçesi inşaatı için, Atatürk HL sahasındaki yaklaşık 2 milyon metrekarelik beton alanın kırılacağını ve bu işlemin gizli tutulmaya çalışıldığını söyleyen Toker, havalimanının kapatılmasının kamu kaynakları açısından maliyetinin ağır olduğunu ifade etti.

Atatürk Havalimanı ilk yatırım bedelinin 1997 fiyatlarıyla 306 milyon dolar olduğunu belirten Toker yazısının devamında şunlara dikkat çekti:

Millet Bahçesi ihalesinde verilen en uygun teklifin dolar karşılığı yaklaşık 142 milyon dolar. Buna bir de Yap-İşlet-Devret ile işletilen Atatürk HL sözleşmesi erken feshedildiği için devletin şirkete ödediği 389.5 milyon Euro’yu (bugünün kuruyla 409 milyon $) ekleyelim. Velhasıl: Devlet en az 2 milyar dolarlık bir yatırımı kapatıyor. Bu sebeple şirkete borcu doğduğu için 409 milyon $ ödüyor. Üstüne Millet Bahçesi yapılsın diye (ihaleyle) 142 milyon dolar harcamayı göze alıyor. Toplam 2.5 milyar $. İstanbul Havalimanı’nı işleten dörtlü konsorsiyumun devlete taahhüt edip ödeyemediği kiralar ile bankalara ödeyemeyip yeniden yapılandırdığı kredileri saymıyorum bile. Yoksul emekçi, emekli halk da iki kuruş zam beklesin dursun.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur