Antrenör, kadın tekvandocuya tokat attı: “Spor faaliyetlerinde şiddet uygulanması kabul edilemez”

Diyarbakır'da Orhan B. isimli antrenör, Türkiye Gençler Tekvando il seçmelerinde elenen sporcu İrem P. isimli tekvandocuya tokat attı. Türkiye Tekvando Federasyonu, Orhan B.'nin tedbirli olarak federasyonun disiplin kuruluna sevk edildiğini bildirdi. Sonrasında, Orhan B.'nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevine son verildi

Antrenör, kadın tekvandocuya tokat attı: “Spor faaliyetlerinde şiddet uygulanması kabul edilemez”

Diyarbakır’da Orhan B. isimli antrenör, Türkiye Gençler Tekvando il seçmelerinde elenen sporcu İrem P. isimli tekvandocuya tokat attı. Olayla ilgili açıklama yapan Türkiye Tekvando Federasyonu, Orhan B.’nin tedbirli olarak federasyonun disiplin kuruluna sevk edildiğini bildirdi. Diyarbakır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Ceza Kurulu’na da gerekli işlemlerin yapılması için resmi yazı gönderildiği belirtilen açıklamada, soruşturma sonuçlanana kadar tekvando ile ilgili görevde bulunamayacağı söylendi. Ayrıca, Orhan B.’nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevine son verildi.

Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesindeki bir salonda Türkiye Gençler Tekvando il seçmeleri düzenlendi.Sporcunun antrenörü Orhan B, kazanan rakip sporcuyu tebrik ettikten sonra seyircilerin önünde, sporcusuna tokat attı. Ardından minderi terk etti.

Yaşanan şiddet olayı üzerine salona polis çağrılarak, tutanak tutuldu ve il seçmeleri ertelendi.

Elenen kadın sporcusuna tokat atan antrenör Orhan B. ile ilgili Türkiye Tekvando Federasyonu’ndan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın coşkusu yaşanırken, gündeme gelen olayın, başta tekvando camiası olmak üzere toplumun her kesiminin tepkisini çektiği belirtilerek, derhal gerekli işlemlerin başlatıldığı kaydedildi.

Ardından Yenişehir Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak çalışan Orhan B.’nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevine son verildiği belirtildi.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda “Çocukların, gençlerin bedensel ve ruhsal yönden gelişimlerini amaçlayan spor faaliyetlerinde şiddet uygulanması kabul edilemezdir. Antrenör hakkında yürütülecek adli ve idari soruşturmanın takipçisi olacağız” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur